2020 Evden Çalışmak İçin En İyi 10 İpucu
 1. Anasayfa
 2. Bilgi
Trendlerdeki Yazı

2020 Evden Çalışmak İçin En İyi 10 İpucu

Uzaktan çalışmayı etkin bir biçimde sağlamak için gerekli teknik tavsiyeler.

0

2020 ile birlikte evden çalışma fikri birçok şirket ve kişi tarafından düşünüldü ve hayata geçildi. Öncesinde çok umut vermesede virüsün etkisi ile zorunlu hale gelmesi işleri hem home ofis ortamına geçilmesini hızlandırdı hemde yeni bir iş hayatının da başlamasına vesile oldu. 

Ev ortama kişi için ne kadar iyi olsa da iş veren için kötü olabilir. Bu bağlamda ev ortamını en verimli hale getirmek için yapabileceğiniz şeyleri sıralayacağız. 

Başlıklar

01. Neye ihtiyacınız var?

2020 Evden Çalışmak İçin En İyi 10 İpucu 1 – OlGagYcLi em3 ujr03OAqKzxB28OsxLnUYk9DbdHp TDh8ss n8R26r EtxTehJ5fc77kiEkNrRqfp TpRZbtMFXApee8BURPu9dWkC6iwG CdBcAzF8b ErQN3O17hYrBBb21b

Sizden evden çalışmanız gerekiyor denilirse ve artık işinizi evden yürüteceksiniz ihtiyacınız olan ekipmanları işvereninizden isteyin. Evden işi yürütmeniz ekipmanları sizin temin edeceğiniz anlamına gelmez bu işvereninizin sorumluluğundadır. İstenecek birkaç şey şunları içerebilir:

 • Bilgisayar
 • Web kamerası
 • Kablosuz Fare / Klavye
 • Usb Çoğaltıcı
 • Gereken Yazılım / Uygulamalar
 • Yazıcı (Gerekiyorsa)

Bunların işinizi yapmanıza yardımcı olacaksa mutlaka edinin ve isteyin. Verimli çalışmak istiyorsanız ihtiyacınız olan ekipmanı tamamlayın.

02. Uygun Çalışma Alanınızı Yaratın

2020 Evden Çalışmak İçin En İyi 10 İpucu 2 – workplace office business woman working computer her desk 141192 6

Evden çalışmaya başlayacaksınız uygun bir çalışma alanı yaratmalısınız. Kanepede ayaklarınızı uzatarak çalışmak harika gibi gözüksede sizi fazlası ile zamanla rahatsız edecektir. Evinizin bir bölgesini bilgisayarınız, dosyalarınız, ekipmanlarınıza hızla ulaşabileceğiniz bir alan oluşturun. 

Çalışmanızı televizyonlu bir odada değil, evin trafiğinden uzak sessiz bir alanda yapın. Ayrıca çalışacağınız yerde çokça elektrik prizi olduğundan emin olun. Mümkünse kapısı kapatılan bir oda seçin veya evinizin en sessiz alanını kendinize ayırın. Böylece mümkün olduğunca işinize odaklanacak dikkatiniz dağılmayacaktır.

03. Çalışma Alanınızı Donatın

2020 Evden Çalışmak İçin En İyi 10 İpucu 3 – caucasian man working shoot 53876 30174
Caucasian man working shoot

Geçici olarak evde çalışacaksanız, birkaç gün veya birkaç hafta ofisten uzak olabilirsiniz. Her iki durumda da çalışma alanınıza çok fazla para harcamak istemeyeceksiniz. Öyleyse en asgari düzeyde çalışma alanınız da ne olmalı.

 • İyi bir sandalye. Evet bu çok önemli
 • Şirketinizin size vermediğini varsayarsak uygulamalarınızı / yazılımlarınızı çalıştırabilecek bir bilgisayar. 2. el bir bilgisayar iyi bir tercih olabilir.
 • Kulaklık. Bu çok önemli yapacağınız konferans görüşmelerinde oldukça önemli olacaktır.

Aşağıdakiler olmadan da çalışabilirsiniz ama olursa daha iyi olur diyeceğimiz iki şey var.

 • Ekstra bir monitör. İkinci bir monitör işinizi çok kolaylaştıracaktır sürekli tek ekran üzerinden bağlantı sağlamayacak ekranlar arası geçişler sayesinde birçok işi aynı anda yapabileceksiniz. 
 • Kesintisiz Güç Kaynağı UPS / Fare / klavye vb.

04. İnternet ve Kablosuz Ağınızın Gereksinimlerinizi Karşıladığından Emin Olun

2020 Evden Çalışmak İçin En İyi 10 İpucu 4 – cartoon character businessman expressing different emotions 52569 1122

Tüm internet ve wifi bağlantılar aynı olmaz. Alışık olduğunuz ofis internet hızlarınızından daha düşük bir seviyedeki ev internetine geçişiniz işinizi aksatabilir. İnternet hızınızı test edin. Ardından ofisiniz için kullanacağınız akışlarınız, konferans görüşmeleriniz, dosya yükleme, indirme gibi işlemler için yeterli seviyede mi kontrol edin.

Daha yüksek hızlara ihtiyacınız varsa bazı ayarları değiştirmeyi deneyin. İnternet hızınızı artırmak için servis sağlayıcınızla yani size interneti veren firma ile görüşüp geçici bir hız artışı talebinde bulunun. Bu hem ekonomik olacaktır hemde sonradan tekrar hızınızı eski haline getirip tasarruf sağlamış olacaksınız. 

05. Kendiniz ve Başkaları İçin Beklentileri Belirlemek

2020 Evden Çalışmak İçin En İyi 10 İpucu 5 – side view cropped unrecognizable business people working common desk 1098 20474

Evde çalışmak ofis ortamı gibi anlık çalışmaları iletişimleri geciktirebilir. İşinize bağlı olduğunuz halde ofiste yaptığınız şeylerin tamamına anlık erişemeyebilirsiniz. Bu nedenle insanlarla iletişim kurmak ihtiyacınız olan bilgilere ulaşmak uzun sürebilir. Bu geçikmelerin olacağını müşterilere, iş arkadaşları ve amirlerinize iletin.

Ayrıca kendiniz için de bir karar verin. Bu ailenizin çalışma saatlerinde sizi fazla rahatsız etmemesi gibi sınırlamalar olabilir.

06. Bir Program Oluşturun ve Zamanınızı İyi Yönetin

2020 Evden Çalışmak İçin En İyi 10 İpucu 6 – designer work office 158595 1206

Mutfağın, ev işlerinin, televizyonun veya bahçedeki güneşin cazibesi sizi rahatsız etmek için yeterli olabilir. Bu dikkat dağıtıcı şeylerden uzak durun. Evden çalışırken zaman kaybetmek çok kolaydır.

Sürekli olarak takvim tutun. Programınızı yapın, toplantılarınızı randevularınızı takip edin. Ne yapılması gerektiğini ve yapıldığını bildiğinizden emin olmak için yapılacaklar listesi ve görev listesi gibi notlar alın. 

07. Video Konferans Görgü Kuralları

2020 Evden Çalışmak İçin En İyi 10 İpucu 7 – freelance business women casual wear using tablet working call video conference with customer workplace living room home happy young asian girl relax sitting desk job internet 7861 2449

Evden çalışmak muhtemelen sürekli olarak bir videolu konferans görüşmesi ile anlık çevrimiçi sohbetleri de beraberinde getirecektir. Video konferans için şirketinizin önerdiği uygulamayı veya Zoom gibi uygulamaların kullanımını öğrenin. Bunları kullanırken de dikkat etmeniz gereken hususlar var tabi.

 • Kameranızı açın. Sadece sesli bir toplantı olmadığı sürece kameranızı mutlaka açın, kamera profesyonel bir imaj ve fiziksel bir varlık hissi sağlamanın aracı olarak kullanın.
 • Mikrofonunuzu sessize alın. Arka plan sesleri herkes için rahatsız edicidir, bu nedenle gruba bir iyilik yapıp konuşmadığınız süre zarfında mikrofonunuzu sessize alın. 
 • Uygun bir aydınlatma seçin. (Güzel bir ışık alan yerde olabilir) Katılımcılar sizin yüzünüzü net görmek isteyeceklerdir.
 • Arka planı temiz tutun. İş arkadaşlarınız zamanınızın olmadığı dağınıklığınızı göstermeyin arka planınızı temiz ve düzenli olmasına dikkat edin.
 • Pijama ile görüşmeye girmeyin. İlla takım elbise ile çıkın diyemeyiz. Ancak çok rahat bir elbise ile çıkmanız profesyonel imajınızdan ve üretkenliğinizden sizi uzaklaştıracaktır. 

08. Kötü Alışkanlıklardan Kaçının

2020 Evden Çalışmak İçin En İyi 10 İpucu 8 – woman using iphone 2034 236

İşte nasıl engellenen şeyler varsa evde de uygulamaya çalışın. İşverenlerin sosyal medya sitelerini kurumsal ağlardan engellemelerinin nedeni bu. İşinizin bir parçası olmadığı sürece bu alışkanlıklarınızı işten sonraki saatlerde yapın. 

09. İş Arkadaşlarınıza Bağlı Kalın

2020 Evden Çalışmak İçin En İyi 10 İpucu 9 – woman playing laptop talking phone 1150 22864

Günde birkaç iş arkadaşınız ile bağlantı kurmak bilgi paylaşmak hem kafanızı biraz dinlendirmiş olacaksınız hemde bilgi akışını sağlamış olacaksınız. İş yerinde bu çok kolay tabi evde olmak imkansız değil tabi bunun için sesli aramalar veya mesajlaşma uygulamaları kullanabilirsiniz. 

Ayrıca işbirliği her zaman faydalıdır. İş arkadaşlarınızın fikirleri işinizi kolaylaştıracaktır. Fikirlerine güvendiğiniz iş arkadaşlarınızla iletişim halinde olun. Tabi işinizi daha iyi yapacak fikirler verecek kişiler ile iletişimde olun.

10. Ve Her şeyden Önce: Esnek Olun

2020 Evden Çalışmak İçin En İyi 10 İpucu 10 – business concept with copy space office desk table with pen focus analysis chart computer notebook cup coffee desk vintage tone retro filter selective focus 1418 536

Evden çalışmak çoğu zaman esnek olmanızla ilgilidir. Dikkatiniz dağılınca bile çalışabilmelisiniz. Son dakika değişiklikleri diğer insanlar ile iletişimsiz kalmayı hesaplamalı ve ona göre hareket etmelisiniz. 

Hatalar her zaman olacaktır. Kedi miyavlayacak, dışarıdan sesler gelecek, kargo firması kapıyı çalacak veya çocuk kavga sesleri gelecek bunları dert etmeyin. Sadece bu sorunları halledip işinize tekrar devam edin.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir