1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. 5 nm işlemcili iPad Air için satış tarihi netleşti

5 nm işlemcili iPad Air için satış tarihi netleşti

iPad Air

5 nm işlemcili ilk ürün olan Apple iPad Air için satış tarihi sonunda belli olmuş gibi görünüyor. Model çok yakında raflara çıkıyor.

iPad Pro’lardan gelen modern tasarımı ve A14 Bionic işlemcisi ile çok dikkat çeken yeni iPad Air, yurt dışından elde edilen tarihe göre 23 Ekim itibariyle raflardaki yerini alıyor. Yeni Apple Watch’lar ile beraber tanıtılan ancak satışa çıkması geciken ürün, artık hemen hemen kesin olarak 23 Ekim tarihinde kullanıcılarla buluşuyor. Bu tarihin sadece yurt dışındaki belirli kanallar için olmadığı da aktarılıyor. Yani merak edilen tabletin Türkiye’de de bu tarihte elde edileceği düşünülüyor. Modelin Türkiye başlangıç fiyatı 64 GB için 5.799 TL seviyesinde. 256 GB için 7.199 TL verilmesi gerekiyor. Wi-Fi + Cellular sürüm ise 6.999 TL‘den başlıyor.

A14 Bionic işlemcili iPad Air yüksek performans sunuyor

Geekbench üzerinden elde edilen test sonucuna göre işlemci tek çekirdekten 1.583 puan, çok çekirdekten ise 4.198 puan alıyor. Karşılaştırmak adına aynı testte A13 Bionic tek çekirdekten 1.336 puan, çok çekirdekten ise 3.569 puan alıyor. A14 Bionic sürpriz olmadığı üzere mevcut tüm mobil işlemcileri geride bırakıyor.  Yeni işlemci A14 Bionic aktarıldığı kadarıyla 11,8 milyar transistör taşıyor. Altı çekirdekli yapıda olan işlemci, burada dört adet yüksek verimlilik çekirdeği ve iki adet yüksek performans çekirdeğini bir araya getiriyor.

Grafik tarafında ise işlemcide dört çekirdekli bir GPU bizleri karşılıyor. A14 Bionic ile Apple tasarımı Neural Engine da gelişiyor. Aktarıldığı kadarıyla 16 çekirdekli yeni nesil Neural Engine, saniyede tam 11 trilyon işlem yapabiliyor. Bu da yapay öğrenme performansında yüzde 70 artış sağlıyor.

Yorum Yap
İçeriğe tepkiniz nedir?

Yazar Hakkında

Orta okuldan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yorum Yap