5 nm Snapdragon 875 ve Exynos 1000 aynı performansı sunabilir
 1. Anasayfa
 2. Haberler

5 nm Snapdragon 875 ve Exynos 1000 aynı performansı sunabilir

0

Qualcomm’un yeni amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 875 ve Exynos 1000 için güzel sayılacak bir haber ortaya çıkmış durumda.

5 nm üretim sürecinden çıkacak Snapdragon 875 işlemci modeli en son tamamen sadece Samsung tarafından üretilecek haberiyle gündeme gelmişti. Aralık ayında resmi olarak lanse edilecek denilen amiral gemisi işlemcisi için Samsung’un dev rakip TSMC‘den daha iyi teklif verdiği, bu açıdan da Qualcomm’dan tüm siparişi kaptığı aktarılmıştı. Daha sonra ise TSMC’nin Apple’dan aldığı siparişler nedeniyle işlemciyi üretemediği, Samsung’un bu yüzden tüm üretimi aldığı söylenmişti. Şimdi ise ortak olarak 5 nm üretim sürecinden çıkacak Snapdragon 875 ve Samsung imzalı Exynos 1000 işlemcilerin benzer çekirdek kurulumuna sahip olacağı ortaya çıktı.

Sağlam kaynağa göre iki işlemcide de 1+3+4 çekirdek kurulumu yer alacak. Burada 1 adet yüksek frekansta çalışan yüksek performans çekirdek (Cortex-X1), 3 adet yine yüksek performans odaklı çekirdek ve dört adet enerji tasarrufu odaklı çekirdek bir araya gelecek deniyor. İki işlemcinin bu bağlamda benzer performans sunacağı düşünülüyor ve bu da şimdiye kadar üst seviye Snapdragon ile Exynos işlemciler arasında olan farkın 2021’de olmayabileceğini akıllara getiriyor. Bu da Türkiye gibi Exynos işlemcili Samsung amiral gemilerinin satıldığı ülkelerdeki kullanıcılar için güzel görünüyor.

Samsung üretimi Snapdragon 875 işlemci 2021’den yalnız kalmayacak

Daha önce duyduğumuz kadarıyla işlemci yeni Kyro 865 çekirdekleri üzerine kuruluyor ve 1.250 GFLOPS gücünde Adreno 660 GPU taşıyor. Qualcomm X60 5G modemi entegre taşıyacağı da söylenen iddialı işlemci, Adreno 665 VPU, Adreno 1.095 DPU ve Spectra 580 ISP ile karşımıza çıkacak açıklaması yapılıyor. İşte bu dikkat çeken işlemci, aynı zamanda tam 100W hızlı şarj sistemlerine de destek veriyor. Bu da yeni amiral gemilerinde 100W’ın birçok firma için standart olacağını gösteriyor.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir