1. Anasayfa
 2. Haberler
Trendlerdeki Yazı

5G Teknolojisi Nedir? Ne Zaman Gelecek?

5G ne kadar hızlı olacak? 5G ne zaman gelecek? 5G indirme yükleme hızı nasıl olacak?

5G Teknolojisi Nedir? Ne Zaman Gelecek?
5g-teknolojisi-nedir-ne-zaman-gelecek
0

5G teknolojisi son zamanlarda sıkça duymaktayız. 3G, 4G derken şimdi sıra 5G de, peki 5G ne kadar hızlı olacak? Hayatımızda neyi değiştirecek? 5G ne zaman gelecek? Günlük yapılan indirme(download), yükleme(upload) hızımızı ne kadar etkileyecek? Tüm detayları ile ele alalım şimdi.

5G, aslında mobil cihazlardaki hücresel ağlarda  yeniden düzenlenmesi yeni kurallar ile yapılandırılmasıdır.

Birçok şirketin mühendisleri ile ortak bir çalışma ortamında hücresel ağların günümüz gelişen teknoloji ile birlikte ne kadar daha çok verim alınabilir bunun üzerinde çalışmakta. Alt yapıda kodlama ve malzeme değişiklikleri ile günümüzün teknolojisine ve her geçen gün yükselen bu teknolojiye en iyi verimli şekilde kullanılmasını sağlamak için bu çalışmaları yapmaktadırlar.

Alt yapının her değişme evresinde bir teknoloji çıkıyor. Bu da demek oluyor ki 5G teknolojisi ile birlikte bu alt yapı 5 seferdir değişmektedir. Tabi eskiden bu değişimler daha yavaş sağlanırken günümüz şartlarında bu değişim biraz daha kısa sürede tamamlanmaktadır.

Başlıklar

5G teknoloji ne kadar hızlı?

Tabi aslında bu soruya direk net bir cevap verebiliriz. Çok hızlı

Qualcomm gibi büyük bir firma yaptığı testlerle 4,5 gigabit hızlarına ulaştığını söyledi tabi bu ulaşılabilecek en yüksek hız seviyesi. Biz bunun ortalama değerini düşünsek 1,5 gigabit gibi bir hız bile düşünsek şuan ki 4G teknolojisinin 20 kat daha hızlı olanını düşünebilirsiniz.

Bu hızın 4 veya 5  gigabit hızlarına ulaştığını düşününce şuan ki hızın 100 katını düşünün. Film indirmek veya 4K film izlemek direk tıklanak açılacak ve o tıklama ile yüklenmesi arasındaki süreyi bile beklemek zorunda kalmayacaksınız milisaniye içerisinde yüklenmeye başlacak ve filmiziniz dizinizi izleyeceksiniz.

Tabi bu internette dolaşmayı siteler sosyal medyalarda dolaşmayı düşünürseniz videolar resimler yüklenmesi çok kısa süreleri alacak ve milisaniyelik beklemelerle içeriklere ulaşabileceksiniz. Bu şuanki hızların 20 katı daha hızlı olanını hayal edin sadece 🙂

5G teknolojisi neyi değiştirecek?

Günümüz teknolojisinin çoğu mobil hale geldi ve mobilde artık daha hızlı bir veri akışı ile günlük yaşantınızda hayatınızın her noktasında sizi bilgiye ulaştırma seviyesine çok hızlı bir adım olacaktır.

Şöyle bir düşünün teknolojik sanal bir gözlük takmışsınız ve karşınıza çıkan bir tarihi mimarın anlık tüm verisini önünüze sıralıyor ve bu çok kısa sürede karşınıza çıkıyor. Bunun gibi hayatınızın her noktasını düşüne bilirsiniz canlı yayın yaparken kopmalar donmalardan kurtulacaksınız belki 4K şekilden canlı yayınlar yapacak ve kaliteli içerikler üreteceksiniz.

5G hayatımıza ne zaman girecek?

Avrupa da yapılan bir çok mobil dünya kongresinde teknolojik cihazlar sergilenirken 5G desteklenmesinden çok bahsedildi ve bu da akıllara kısa sürede hayatıma 5G girecek sorusunu getirdi tabi ancak öyle bişey söylemek şuan için çok zor. 5G destekliyor diye bir ürün almak şuan için pek mantıklı değil.

Ayrıca ABD de 2019 ikinci çeyreğinde bazı şehirlerde testlerinin yapılacağı söylendi. Söylediğimiz gibi bu sadece bazı şehirler ve bölgeleri kapsayacak. ABD den sonra İngiltere, Almanya, Çin, Güney Kore, Avustralya gibi ülkeler takip edecek ki bu ülkeler teknolojinin zirve ülkeri olarak düşündüğümüzde Türkiye’ye ne zaman geleceğini şuan söylemek pek doğru olmayacaktır.

5G zararları nedir?

5G teknolojisini 2020 ile 2022 yılları arasında kullanıma geçileceği söylenir tabi her teknoloji gibi bu teknolojinin de riskleri zararları olabiliyor.

5G ile birlikte gelen yeni baz istasyonları yeni antenler sağlığımızı uzun vadede sorun yaratacaktır. Bunun bilincinde olan insanlar hatta bu teknolojiye karşı endişelerini dile getirmektedirler. Ayrıca söylenene göre 5G teknoloji 4G teknolojisine göre daha yüksek güvenlik riskleri içeriyor.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir