1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. 79.500 TL’lik altın kaplama PlayStation 5 ortaya çıktı

79.500 TL’lik altın kaplama PlayStation 5 ortaya çıktı

PlayStation 5

Xbox Series X ve Series S konsollarının maliyetlerinin açıklanmasının ardından tüm gözler PlayStation 5 konsoluna çevrilmiş vaziyette. Satış maliyeti gizem gibi saklanan konsolun 24 karat altın kaplamalı modelinin maliyeti ortaya çıktı.

Truly Exquisite adlı internet sayfası tarafından paylaşılan bilgiye göre 24 karat altın modelin maliyeti 7.999 pound olacak. Kullanıcılar konsolu 18 ayar roze altın kaplamayla da satın alabiliyor. Bu modelin maliyeti ise 8.099 pound. Bu belirttiğimiz maliyetlerin konsolun dijital versiyonu için geçerli olduğunu söyleyelim. Diskli versiyonları için bu maliyetlerin üzerine 100 pound daha ilave ediliyor. Firma, reyin konsolu için geliştirilen DualSense uzaktan kumanda ve kulaklık modelinde de altın malzemesine yer veriyor. Bu aygıtların satış maliyetleri de sırasıyla 649 pound ve 399 pound.

PlayStation 5 konsolun sunduğu özellikler neler?

PlayStation 5, eforunu sekiz çekirdekli AMD Zen 2 harekâtçısından alıyor. Konsoldaki operasyoncu saat sürati ise 3.5 GHz. Bu sürate erişmesi sayesinde çok süratli bir performans sunan konsol performans açısından sınırıları zorluyor. Oyuncuların temennilerini karşılayacak seviyede bir performans sunan konsol grafik açısından oyunculara görsel şölen yaşatıyor.

AMD’nin RDNA 2 mimarisi esas alan ve 2.23 GHz’de saatte 10.28 teraflop ve 36 operasyon üniteyi vadeden özel bir grafik harekâtçısının yer aldığı PS5’te 16 GB GDDR6 RAM bulunuyor. Wi-Fi 6 irtibat noktasıyla gelen konsolda bununla beraber SSD depolama çözümü mevcut. Sony’nin belirttiğine göre PS4’te 1 GB’lık ebat için 20 saniyelik bir ön yükleme süresi bulunurken, PlayStation 5’te 2 GB’lık bilgi için yükleme süresi 0,27 saniye. Konsolun kasım ayının sonunda yurt dışında satışa sunulacağı ifade ediliyor. Konsolun Türkiye’de aralık veya önümüzdeki senenin başında satışa sunulması bekleniyor.

PlayStation 5’in tanıtım videosu

Yorum Yap
Bu içerik size yardımcı oldu mu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz haber bültenimize üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

Orta okuldan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yorum Yap