1. Anasayfa
 2. Haberler

Airbus’tan City Airbus uçan taksi ile gelecek gösterimi [Video]

Airbus’tan City Airbus uçan taksi ile gelecek gösterimi [Video]
0

Dünyanın en büyük havacılık şirketleri arasında yer alan Airbus, uçan taksi tarafına büyük önem veriyor. Firma bu konuda City Airbus modelini de geliştiriyor.

City Airbus, diğer uçan taksilerden çok daha fazla önem arz ediyor ve aynı zamanda büyük gelecek vadediyor. Çünkü bu aracın arkasında söylediğimiz gibi havacılık konusunda çok tecrübeli dev uçak üreticisi Airbus yer alıyor. Bu konuda geleceği başlatacak ilk isimlerden olacak izlenimi oluşturan firma, kısa süre önce City Airbus’ıyla ilk tamamen otonom uçuşu sorunsuz olarak gerçekleştirmeyi başardı. Bu deneme kapsamında aracın otonom yani pilotsuz şekilde kalkış yaptığı, stabil şekilde havada kaldığı ve otomatik olarak iniş yaptığı aktarılıyor. Dört kişilik tasarlanan tamamen elektrikli hava aracı City Airbus, birden fazla motoruyla (Spesifik olarak 8 x 100 kW) güvenli bir seçenek konumunda yer alıyor. Aracın 120 km/s hıza çıkabileceği ve 110 kWh kapasitesinde bir pil taşıdığı da verilen bilgiler arasında. Oldukça sessiz olduğu da aktarılan model, sabit rotalarda 15 dakika boyunca otonom olarak yol alabilecek deniyor.

City Airbus yanında Vahana uçan taksi modeli de geliştirme aşamasında

Dikey iniş ve kalkış yapabilen uçan taksi Vahana, kişilerin telefonlarından çağıracakları bir yapı üzerine kuruluyor ve en yakın boş alana iniş yapması için tasarlanıyor. İlk uçuş testleri uzun süre önce geride bırakılan araç, gerçek anlamda çalışan prototipler arasında bulunuyor. Vahana, gücünü sekiz adet elektrik motorundan alıyor. Bu sayede tek bir büyük pervaneden daha verimli ve güvenli olan uçan taksi, içerisinde sportif bir koltuk ve tek bir ekran barındırıyor. Tek parça kanopi ile yolcusuna güzel bir görüş açısın veren araç, otonom yani bir hava aracı için “pilotsuz kontrol” odağında geliştiriliyor.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir