1. Anasayfa
 2. Haberler

Alman işletme Isar Aerospace: Avrupa’nın SpaceX’i olmak istiyoruz

Alman işletme Isar Aerospace: Avrupa’nın SpaceX’i olmak istiyoruz
0

Alman şirket Isar Aerospace: Avrupa'nın SpaceX'i olmak istiyoruz

Son zamanlarda uzay yarışında isminden sıkça laf ettiren Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX işletmeyi, yeni teşebbüslere de misal teşkil ediyor.

Almanya Münih merkezli Isar Aerospace Technologies, Airbus başta olmak üzere bazı firmalardan topladığı fonlar sayesinde “Spectrum” adlı roketin yapımına başladığını duyurdu.

3 ebatlı yazıcı ile basılmış motorlarını kullanarak uzaya tek seferde 1 tonluk uydu yollama kapasitesine sahip olacak yeni roket, ilk vazifesini 2021 sonuna doğru hakikatleştirecek.

“AVRUPA’NIN SPACEX’İ OLMAK İSTİYORUZ”

Isar Aerospace’in 28 yaşındaki CEO’su Daniel Metzler,Uzay roketleri inşa etmek için özel olarak finanse edilen bir “Avrupa SpaceX işletmeyi” olmak istiyoruz.” dedi.

isar-aerospace

Isar Aerospace, sadece Münih merkezli teknolojiler kullanarak roketlerin yüzde 80’ini kendisi üretecek. Roketleri geliştirdikten sonra sipariş almaya başlayacak firma, daha sonra aldığı siparişleri uzaya fırlatmak için kendi roketlerini kullanacak.

CEO Metzler, “Alıcılar bizden roketi değil, fırlatma hizmetini satın alacak. Alıcı bize fırlatılacak uyduyu getirdikten sonra gerisini biz halledeceğiz.” dedi.

2021 senesinde ilk fırlatmalarını hakikatleştirecek Isar Aerospace’in, SpaceX kadar zaferli olup olamayacağını zaman gösterecek.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir