1. Anasayfa
 2. Haberler

AMD’den Nvidia’ya yanıt geliyor: Radeon RX 6000 acelesi

AMD’den Nvidia’ya yanıt geliyor: Radeon RX 6000 acelesi
0

Ekran kartı pazarının dev adı Nvidia‘nın yeni RTX tezsi ekran kartlarına AMD Radeon RX 6000 tezsi ile yanıt vermeye hazırlanıyor.

Nvidia, geçtiğimiz hafta tanıttığı yeni RTX tezsi ekran katlarıyla pazarda özellikle maliyet açısından çok büyük ses getirdi. Misalin Ampere esaslı Nvidia RTX 3080, 699 dolar gibi iddialı bir maliyete sahip ve geçen senenin yıldızı RTX 2080 Ti’dan daha eforlu, RTX 2080’den ise bütün iki kat daha eforlu bir alternatif konumunda yer alıyor. Serinin en çok donakaltan modeli ise 499 dolar maliyet açıklanan Nvidia RTX 3070 konumunda. Zira kartın 1.200 dolarlık Nvidia RTX 2080 Ti’dan daha süratli olduğu aktarılıyor. İşte bu çok iddialı modellerin rakipleri AMD tarafından 28 Ekim tarihinde görücüye çıkarılıyor. Bir faallik tertip edecek ve bu aktiflikte RDNA 2 esaslı Radeon RX 6000 tezsi ekran kartlarını tanıtacak şirket, yeni seri ile sonunda teçhizatsal Ray Tracing yarıyılını da başlatıyor. AMD tarafının da yeni jenerasyon oyunların bir numaralı grafik teknolojisine destekledimesi gerçekten çok hoş görünüyor. Radeon RX 6000 tezsi esas olarak Xbox Series X / S ve PlayStation 5‘teki GPU’lar ile aynı grafik mimarisini kullanıyor ve çok yüksek performans vadediyor.

Bu arada AMD’den 8 Ekim tarihinde yeni CPU’lar başka bir deyişle harekâtçılar da geliyor. Yeni harekâtçılar da Zen 3 mimarisi üzerine kuruluyor. Burada Ryzen 4000 serisinin gelmesi bekleniyor.

AMD yüksek olasılıkla Nvidia RTX 3090’a yanıt veremeyecek

En iyisinin de iyisini isteyenlere müteveccih 1.499 dolarlık kart, bütün 24 GB GDDR6X hafıza taşıyor ve 8K çözünürlükte bütün 60 fps oyunculuğa odaklanıyor. Burada dolaysız olarak “8K oyunculuğa müteveccih ilk ekran kartı” tarifi geçiyor. Bu da gerçekten mucizevi görünüyor. Ampere GPU esaslı kart, Yardımına Da sahip. Bütün üç slotluk yer kaplayan RTX 3090, Titan RTX’deri yüzde 50 daha süratli olarak geçiyor.

Not: Görsel temsilidir..

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir