1. Anasayfa
 2. Bilgi

Anahtar Kelime Nedir?


0

Anahtar kelime, internet arama motorları için en önemli SEO ögesidir. Arama motorlarında, yapılan sorguların internet sayfaları ile eşleştirildiği kelimelere anahtar kelime denir. SEO için yapılması gereken ilk ve en önemli hamle en doğru anahtar kelimeleri seçmektir. İfade dilen bu ilk adımda başarılı olmak çok önemlidir. Zira ilk adımda yaşanacak olumsuz bir durum, yaşanacak bir başarısızlık daha sonra atılacak adımları daha zor hale getirecektir. Hatta bütün emeğin boşa gitmesine ve zaman kaybedilmesine neden olacaktır. Hangi anahtar kelimelerin optimize edileceği konusunda ve bunun belirlenmesinde birçok yol vardır. Bu ifade edilen yollarda birisi çevrimiçi kullanıcıların aradığı kelimeleri iyi analiz etmek gerekir. Bir başka yol ise Anahtar kelime kullanımında rakiplerinizin kullandığı kelimeleri özenli bir şekilde analize tabi tutmaktır. Aslında en önemli yol bunlardan farklı olarak sitenizi en güzel şekilde ifade eden, tanımlayan kelimeleri tespit etmektir.

      Anahtar kelime sayesinde web sitenizi daha verimli kullanma olanağına sahip olacaksınız. Aynı zamanda anahtar kelime sayesinde hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Anahtar kelime sayesinde optimize ettiğiniz web sitenizde üst seviyede bir trafik sağlayarak geri bildirim seviyenizi yükselterek işinizde olumlu sonuçlar almaya başlarsınız.

Anahtar Kelimenin Doğru Seçimi

Anahtar kelimenin doğru seçilmesi, arama motoru optimizasyonları için çok önemli olan makaleleri yazarken hedefimize emin adımlarla ilerlememizi sağlayacaktır. Nitekim konusu özenle seçilmiş bir metnin içeriğinde doğru anahtar kelime ya da anahtar kelime gruplarını yerleştirdiğiniz takdirde arama sonuçlarında sizi üst basamaklara yerleştirecek ve bu sayede işinizde başarı yüzdenizi de buna bağlı olarak artırabileceksiniz.

     Doğru anahtar kelime seçiminde yapmanız gereken ilk şey, hedef kitlenizi, kime, kimlere hitap edeceğinizi iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Ve bu doğrultuda anahtar kelimenizi oluştururken empati kurarak kendinizi müşterinin yerine koyun. Eğer ben bu konuyu araştırsam hangi kelimelerle araştırırdım gibi sorular sorarak doğru anahtar kelime kullanma konusunda bir adım öne geçersiniz.

     Doğru anahtar kelime seçiminde mutlaka yapmanız gereken bir husus Google Ads Anahtar Kelime aracını ya da Ahrefs seo aracını kullanmayı ihmal etmememizdir.

     Doğru anahtar kelimenin seçiminde bir diğer önemli nokta kuşkusuz kendinize rakip olarak gördüğünüz kişilerin kullanmış oldukları anahtar kelimelerin analizini yapmaktır. Bunun için yapmanız gereken rakiplerinizin web sitelerine giderek hangi anahtar kelimeleri hedeflediklerini gözden geçirmek olmalıdır.

      Doğru anahtar kelime seçiminde önemli olan bir diğer husus ‘’Long Tail Keywords’’ olarak ifade edilen üç veya daha fazla kelime öbeğinin birleşiminden oluşan uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmaktır. Her ne kadar düşük seviyede arama eğilimine sahip olsalar da genellikle daha alakalı trafikleri çekerler.

     Doğru anahtar kelime seçiminde önemli olan bir diğer nokta ise seçeceğiniz anahtar kelimenin içeriğe uygun olmasıdır. İçeriğe uygun olmayan, zorlama anahtar kelimeler kullanmaktan kaçınmak gerekir. 

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir