1. Anasayfa
 2. Haberler

Android için Project xCloud kullanıma sunuldu; işte detaylar

Android için Project xCloud kullanıma sunuldu; işte detaylar
0

Yazılım devi Microsoft, Xbox Series X ve Xbox Series S öncesinde Project xCloud servisinin çıkışını Android için yaptı.

Microsoft’un oyun konusunda yeni nesil konsollar dışında önemlibirkozu daha bulunuyor. O da Project xCloud oluyor. Bu uzun süredir test edilen bir oyun hizmeti açıklandığı kadarıyla Android işletim sistemli akıllı telefon ve tabletler için söz verilen tarihte kullanıma sunuldu. xCloud, adından da anlaşılabileceği üzere Xbox oyunlarının internet üzerinden Android telefon ve tabletlerde oynanmasına imkan tanıyor. Burada Xbox kontrolcüsü yanında üçüncü parti kontrolcü destekleri de bulunuyor. Servisi kullanmak için kişilerin Xbox Game Pass Ultimate abonesi olması ve yüksek hızlı Wi-Fi ya da LTE bağlantıya erişim sağlıyor olması yeterli oluyor. Servis için Game Pass’teki 100’ün üzerindeki oyun sunuluyor ve servisin Türkiye dahil birçok pazarda aktif edileceği aktarılıyor. Microsoft’un Apple’ın geri adım atmasıyla bu servisi iOS tarafına da getirme ihtimali bulunuyor. Ancak iOS tarafı için bu konuda çok umutlu olmamak gerekiyor.

Project xCloud dikkat çekerken Xbox Series X için neler biliyoruz?

Konsol her biri 3.8 GHz hızında çalışan sekiz çekirdekli özel 7 nm AMD Zen 2 işlemci ve toplam 12 teraflops AMD RNDA 2 GPU yani ekran kartı üzerine kuruluyor. 16 GB GDDR6 bellek kullanan (Firmalara 13,5 GB) konsol, çok yüksek hız sunan 1TB boyutunda özel NVME SSD depolama birimine sahip. 4K UHD Blu-Ray bir optik sürücü barındıran ve dahili depolaması arkaya takılan 1 TB harici kart ile artırılabilen konsol, inanılmaz ışık / gölge detayları sunan Ray Tracing desteğine de sahip ve ses konusunda da ciddi özellikler ile yolda bulunuyor.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir