1. Anasayfa
 2. Mobil

Android Klavyenizi Nasıl Değiştirirsiniz?

Android'de klavyenizi nasıl değiştireceğiniz, yeni klavyeleri nasıl etkinleştireceğiniz ve özelleştireceğiniz ve ayrıca bazı popüler seçimler de açıkladık.

Android Klavyenizi Nasıl Değiştirirsiniz?
0

Android telefonunuz varsayılan olarak Google’ın Gboard’uyla veya başka bir klavye uygulamasıyla gelmiş olsun, onu nasıl değiştireceğinizi bilmelisiniz. Android’de aralarından seçim yapabileceğiniz birçok klavye seçeneğiniz var ve dilediğiniz zaman yüklü olanlar arasında geçiş yapabilirsiniz.

Android klavyenizi kolayca nasıl değiştireceğiniz aşağıda açıkladık.

Başlıklar

Önce Başka Bir Klavye Uygulaması Yükleyin

Android klavyeleri değiştirmek için ikinci bir seçeneğinizin kurulu olması gerekir. Play Store’da denemek için birçok ücretsiz klavye seçeneği bulacaksınız.

Doğru tahminleriyle tanınan SwiftKey‘in büyük hayranlarıyız. Diğer göze çarpan özelliklerinin yanı sıra, beş dile kadar ekleme ve bunları aynı anda kullanma yeteneği vardır, bu da iki dilli kullanıcılar için harikadır.

Bir Samsung telefonunuz veya kendi klavye uygulamasıyla birlikte gelen başka bir cihazınız varsa, Gboard’u denemelisiniz. Google’ın klavye uygulaması, emoji ve GIF aramasına, Google Çeviri erişimine ve hatta el yazısı desteğine yerleşik erişim sunar.

İndir: SwiftKey (Ücretsiz) İndir: Gboard (Ücretsiz)

Android’de Yeni Klavyeler Nasıl Etkinleştirilir

Yeni bir klavye uygulaması yükledikten ve açtıktan sonra uygulama, onu etkinleştirme sürecinde size yol göstermelidir. Olmaması durumunda, kullanmadan önce bu adımları izlemeniz gerekir.

Aşağıdaki talimatlar, stok Android 10‘a yeni bir klavye eklemeyi kapsar. Adımlar, telefonunuzun üreticisine veya Android’in yüklü sürümüne bağlı olarak biraz farklı olabilir. Doğru menüyü bulamazsanız Ayarlar bölümünden arama bölümünden “klavye” aramayı deneyin.

Yeni Android klavyenizi açmak için önce Ayarlar bölümünü açın . Aşağı kaydırarak Sistem veya Ek Ayarlar (cihaza göre farklılık gösterir) buraya dokunun. Ardından Diller ve giriş’i seçin .

Ortaya çıkan sayfada Geçerli klavye’ye dokunun . Burada, cihazınızdaki tüm aktif klavyeleri göreceksiniz. Telefonunuzda yüklü her klavye uygulamasını görmek için Klavyeleri yönet’e dokunun .

Android Klavyenizi Nasıl Değiştirirsiniz? 4 – Screenshot 2020 08 28 00 28 48 758 com.android.settings

Kullanmak istediğiniz uygulama için kaydırıcıyı açmanız yeterlidir ve kullanıma hazırdır. Android, uygulamanın yazdığınız tüm bilgileri toplama potansiyeline sahip olduğunu bildiren bir uyarı mesajı görüntüleyecektir, bu nedenle devam etmeden önce klavyeye güvendiğinizden emin olun.

Android Klavyenizi Nasıl Değiştirirsiniz?

Yeni bir Android klavyeyi etkinleştirdikten sonra, onu seçmeniz gerekir. Neyse ki, başka bir aktif klavyeye geçmek çok kolay.

Önce herhangi bir metin kutusuna dokunarak klavyeyi açın. Bu, ana ekranınızdaki arama widget’ı, bir yazılı konuşma veya benzeri olabilir. Klavye açıldıktan sonra, ekranınızın sağ alt kısmında küçük bir klavye simgesi göreceksiniz.

Giriş yöntemi seç penceresini açmak için buna dokunun . Orada, etkin klavye uygulamalarınızdan seçim yapabilirsiniz. Birine dokunduğunuzda, klavyeniz hemen değişecektir. Bazı cihazlarda boşluk tuşuna uzun bastığınızda sizden klavye seçmenizi ister buradan da klavyeyi değiştirebilirsiniz. Ayarlardan Geçerli Klavye seçeneğinden de değiştirebilirsiniz.

Android Klavyenizi Nasıl Değiştirirsiniz? 5 – Screenshot 2020 08 28 00 28 53 468 com.android.settings

Cihazınıza bağlı olarak, bu simge sağ altta görünmeyebilir. Öyleyse, muhtemelen ekranın üst kısmındaki bildirim çubuğunu aşağı çekip Giriş yöntemini seçin veya Klavye değiştir girişine dokunarak bulacaksın.

Android Klavyenizi Özelleştirme

Yeni bir Android klavyeye geçmek için yapmanız gerekenler bunlar. Ancak, sizin için çalıştıklarından emin olmak için uygulamanın ayarlarına da bir göz atmalısınız. Örneğin, çoğu klavye uygulaması düzeni değiştirme, özel otomatik düzeltme girişleri ekleme, temayı değiştirme ve daha fazlasını sunar.

Bunu, klavye uygulamasını uygulama listenizden açarak yapabilirsiniz. Orada görünmezse, Ayarlar> Sistem> Diller ve giriş> Klavyeleri yönet ve seçeneklerini açmak için klavyenizin ayarlarını dokunun.

Android’de Daha Etkili Yazın

Doğru klavye uygulamasını kullanmak, telefonunuzda yazmayı her zaman çok daha keyifli hale getirir. İstediğiniz kadar kurabilir ve istediğiniz gibi değiştirebilir veya varsayılan klavyeyi değiştirip asla geriye bakmayabilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir