1. Anasayfa
 2. Mobil

Android’de E-posta Senkronizasyonu Durduruldu mu? Düzeltmenin 8 Yolu

E-postalarınız Android'de senkronize olmuyorsa, e-postala bildirimlerinizi tekrar almanız için size birkaç yöntem gösteriyoruz.

Android’de E-posta Senkronizasyonu Durduruldu mu? Düzeltmenin 8 Yolu
0

Telefonunuz saatlerce boşta duruyor ve gelen e-postalar için tek bir ses bile duymuyorsanız. Bu sizin için bir sorunsa, ciddi bir sorunla karşı karşıya olabilirsiz. Android telefonunuz büyük olasılıkla e-postalarınızı senkronize etmiyordur ve bu nedenle aslında cihazınızda herhangi bir e-posta bildirimi almıyorsunuzdur.

Bunun gibi sorunlar, önemli e-postaları kaçırmanıza neden olabilir ve bu sorunu hızlı bir şekilde çözmezseniz ciddi maillerinizi gözden kaçırdığınız gibi maddi bir kaybınızda olabilir. Neyse ki, e-postanızın Android cihazınızda neden senkronize edilmediğini ve bunun nasıl düzelteceğinizi sizlere göstermeye çalışacağız.

Başlıklar

1. Otomatik E-Posta Senkronizasyonunun Etkin Olduğundan Emin Olun

Çoğu e-posta sunucusunda otomatik eşitleme özelliği etkin olduğundan, e-postaları herhangi bir gecikme olmadan alabilirsiniz. Ancak, e-posta senkronizasyonuyla ilgili herhangi bir ayarı değiştirdiyseniz, bu uygulamaların e-postalarınızı nasıl senkronize edeceğini etkileyebilir.

E-posta uygulamanızda otomatik eşitleme seçeneğini etkinleştirerek e-postalarınızın neden eşitlenmediğini kontrol edebilirsiniz. Uygulama daha sonra otomatik olarak yeni e-postaları aramalı ve yeni bir mesaj geldiğinde size haber vermelidir.

Otomatik senkronizasyonu e-posta uygulamanızın ayarlar menüsünden etkinleştirebilirsiniz. Burada Gmail’de nasıl yapılacağını gösteriyoruz, ancak adımlar diğer çoğu e-posta istemcisi için benzer olmalıdır:

 1. Gmail gibi e-posta uygulamanızı başlatın.
 2. Sol üst köşedeki üç satır simgesine dokunun ve Ayarlar’ı seçin .
 3. Telefonunuza eklenmiş birden fazla hesabınız varsa bir e-posta hesabı seçin.
 4. Aşağı kaydırın ve Gmail’i Senkronize Et veya benzer bir seçeneğin etkinleştirildiğinden emin olun.
E-posta Senkronizasyonu

2. Manuel E-Posta Senkronizasyonu Gerçekleştirin

Otomatik eşitleme herhangi bir nedenle çalışmazsa, telefonunuzda manuel eşitleme yapma seçeneği vardır. Bu, e-posta uygulamanızı yeni e-postaları senkronize etmeye, bulmaya ve cihazınızla indirmeye zorlar.

Bu seçenek, normal senkronizasyon gibi çalışır, ancak manuel olarak ayarlara girmeniz ve bir seçeneğe dokunmanız gerekir. Bunu gerçekleştirmek için:

 1. Telefonunuzdaki Ayarlar uygulamasını açın ve Hesaplar’ı seçin .
 2. Senkronizasyon sorunları yaşadığınız e-posta hesabını seçin.
 3. Eşitleyebileceğiniz tüm özellikleri görüntülemek için Hesap eşitleme seçeneğine dokunun .
 4. Ekranınızın sağ üst köşesindeki üç noktaya dokunun veya en altta üç nokta vardır dokunun ve Şimdi senkronize et‘i seçin .
 5. Telefonunuz, e-postalarınız da dahil olmak üzere verilerinizi senkronize etmeye başlayacaktır.
 6. Herhangi bir yeni e-posta varsa, bunları e-posta istemcinizde görmelisiniz.

3. Android Cihazınızın Depolamasını Temizleyin

Telefonunuz bir e-postayı indirdiğinde, telefonunuzun belleğinde biraz yer kaplar. Telefonunuzdaki depolama alanınız tükeniyorsa, e-postalarınızın eşitlenmemesinin nedeni bu olabilir (özellikle büyük ekli bir e-postayı indirmeye çalışıyorsanız).

Neyse ki, gereksiz dosyaları telefonunuzdan aşağıdaki gibi silerek bunu düzeltebilirsiniz:

 1. Ayarlar uygulamasını açın ve Depolama üzerine dokunun .
 2. Cihazınızda toplam ve kullanılabilir hafıza alanını göreceksiniz.
 3. Cihazınızda yer açmak üzere kaldırabileceğiniz dosyaları bulmak için Yer ‘a dokunun .
 4. Cihazınızda Temizleme uygulaması varsa onu kullanabilirsiniz.
 5. Uygulamayı açıp gereksiz dosyaların taranmasını bekleyin ve Temizle tıklayın.
E-posta Senkronizasyonu

4. E-Posta Uygulamanıza Doğru Parolanın Girildiğinden Emin Olun

E-posta hesabınızın parolasını değiştirdiğinizde, bunu telefonunuzdaki e-posta uygulamasında da güncellemeniz gerekir. Bunu yapmazsanız, telefonunuz yeni e-postaları senkronize edemez, çünkü bunu yapma yetkisine sahip değildir.

E-posta uygulamanızı açıp yeni şifrenizi girerek bu sorunu çözebilirsiniz. Uygulama daha sonra e-posta sunucularına bağlanacak ve sizin için yeni e-postalar alacaktır.

Parolayı her değiştirdiğinizde, o hesabı kullandığınız her yerde parolayı güncellemeyi unutmayın.

5. E-Posta Uygulamanız İçin Önbelleği Ve Verileri Temizleyin

Cihazınızdaki tüm uygulamalar gibi, e-posta uygulamanız da verileri ve önbellek dosyalarını telefonunuza kaydeder. Bu dosyalar normalde herhangi bir soruna neden olmasa da, bunun Android cihazınızdaki e-posta senkronizasyon sorununu çözüp çözmediğini görmek için onları temizleyerek denemekte fayda var.

Verileri ve önbellek dosyalarını silmek, e-postalarınızı silmez; e-postalarınız e-posta sağlayıcınızın sunucusunda saklanır. Önbelleği temizlemek için:

 1. Ayarlar uygulamasına erişin ve Uygulamalar ve bildirimler üzerine dokunun .
 2. Gmail gibi e-posta uygulamanızı bulun ve üzerine dokunun.
 3. Depolama seçeneğine dokunun .
 4. E-posta uygulamanızın ne kadar alan kullandığını göreceksiniz. Önbelleğe alınmış verileri kaldırmak için Önbelleği Temizle’ye dokunun . İsterseniz Depoyu Temizle’yi de seçebilirsiniz , ancak bunun tüm uygulama verilerini sanki yeniden yüklemişsiniz gibi telefonunuzdan kaldıracağını unutmayın. Tekrar oturum açmanız ve mesajlarınızın ilk senkronizasyonunu yapmanız gerekecek.
 5. E-posta uygulamanızı açın ve gerekirse yeniden yapılandırın.

6. E-Posta Uygulamanızı Güncelleyin

En iyi performans için uygulamalarınızı güncel tutmalısınız. E-posta uygulamanızı güncellemenizin üzerinden bir süre geçtiyse, bir güncelleme varsa Play Store’a bakmaya gerekir.

Yeni güncellemeler, uygulamadaki mevcut birçok hatayı düzeltir. E-postalarınız böyle bir hata nedeniyle senkronize olmuyorsa, bu sizin için sorunu çözecektir:

 1. Telefonunuzda Play Store’u başlatın .
 2. Arama özelliğini kullanarak e-posta uygulamasını arayın veya sol kenar çubuğunu üç satırı tıklayın ve Uygulamalarım ve oyunlarım tıklayın.
 3. Bir güncelleme varsa tarama sonrası güncellenmesini gereken uygulamaları sizlere listeleyecektir sadece E-posta uygulamasını veya tüm uygulamaları güncelleyebilirsiniz.
E-posta Senkronizasyonu

7. E-Posta Hesabını E-Posta Uygulamanıza Yeniden Ekleyin

Düzeltmeyi hala bulamadıysanız, e-posta hesabı yapılandırmasıyla ilgili bir sorununuz olabilir. Bu durumda, hesabınızı kaldırıp uygulamaya yeniden eklemek sorunu çözebilir. Bu şekilde, hiçbir şeyin yanlış yapılandırılmadığından emin olmak için ayarları onaylayabilirsiniz.

Bunu yapmak için önce e-posta hesabınızı uygulamadan kaldırmanız gerekir. Bunu yapmak için uygulamadaki seçenekleri kullanın; Ayrıca Ayarlar> Hesaplar’a gidebilir , bir hesaba dokunabilir ve hesaba dokunabilir ve telefonunuzdan kaldırmak için Hesabı kaldır’ı seçebilirsiniz . Ardından, e-posta istemcinizdeki seçeneği kullanarak aynı hesabı yeniden ekleyin.

Android'de E-posta Senkronizasyonu Durduruldu mu? Düzeltmenin 8 Yolu 8 – Screenshot 2020 08 25 01 40 48 002 com.google.android.gm

8. E-Posta Uygulamanız İçin Bildirimleri Etkinleştirin

Son olarak, e-postalar iyi bir şekilde senkronize ediliyor olabilir, ancak telefonunuz size onlar için bildirim göndermiyor. E-posta istemciniz için bildirimleri etkinleştirerek bu sorunu çözebilirsiniz:

 1. Baş Ayarlar> Uygulamalar ve bildirimler e-posta uygulamanızda ve musluk (kullanım tüm X uygulamaları görün gerekiyorsa).
 2. Bildirimler seçeneğine dokunun .
 3. Tüm Bildirimleri göster seçeneklerinin geçişini Açık konumuna getirin. İsterseniz aşağıdaki kategorileri değiştirin.

E-Postalarınızla Verimli Çalışmak

Telefonunuz onları senkronize etmediği için e-postalarınızı kaçırdıysanız, yukarıdaki yöntemleri kullanarak sorunu çözmüş olmalısınız. Artık normal e-postalarınız ve işleriniz eskiye döndüyse sorun kalmadı demektir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir