1. Anasayfa
 2. Haberler

Apple AirPods Studio için netleşen U1 çip detayı

Apple AirPods Studio için netleşen U1 çip detayı
0

Teknoloji devi Apple‘ın yeni kablosuz kulaklık modeli AirPods Studio için bilgiler gelmeye devam ediyor. Bu sefer U1 detayı gündemde.

Apple’ın kafa üstü kablosuz kulaklığı AirPods Studio, pazara 349 dolar seviyesinde çıkması merakla beklenen dikkat çekici bir model. Çok güçlü aktif gürültü engelleme altyapısıyla yolda bulunan kulaklık, resmi olarak iPhone 12’ler ile lanse edilecek gibi görünüyor. Modeli şimdi gündeme getiren ise U1 çip detayı oluyor. Sağlam kaynaklara göre ürün gücünü detaylarına burada yer verdiğimiz U1 çip biriminden alıyor. U1 çip biriminin en büyük getirisi ise bu takip aksesuarı için Ultra Geniş Bant (UWB) teknolojisi oluyor. iPhone 11 modellerinde de yer alan ve iPhone 12’lerde de olacak UWB desteği, teknik olarak konum belirleme noktasında Bluetooth LE ve WiFi‘a oranla çok ama çok daha hassas çalışıyor.

İç mekanda yaklaşık 5 metrelik konum belirleme sürecini 5-10 cm seviyesine çektiği belirtilen teknoloji, iki cihazlar arasındaki radyo dalgalarının transfer zamanını ölçüyor ve böylece çok hassas konum belirleme gerçekleştirebiliyor. Bu teknolojinin gelecek hemen hemen tüm yeni mobil Apple ürününde yer alacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. Son akıllı saat Watch Series 6’da da U1 çipi aktif olarak bulunuyor.

Kulaklığın tasarımı ise sayfada gördüğünüz gibi olacak. Sızan tasarımlara bakılırsa kablosuz kulaklık gayet standart ancak oldukça şık görünen bir gövdeyle yolda bulunuyor. Kanyaklara göre Apple modeli üst seviye deri ve metal malzemeler üzerine kuruyor. Daha önce seri üretiminin başladığı konuşulan kulaklık, bildiğimiz kadarıyla kulaktan çıkarılıp boyna indirildiği zaman müziği otomatik olarak durdurabiliyor ve aynı zamanda yeni sensörleriyle sağ / sol ayrımını da ortadan kaldırıyor.

AirPods Studio için başka neler biliyoruz?

Transparency Mode ile istenirse kesebildiği dış gürültüyü içeriye verebilecek denilen AirPods Studio, sürpriz olmayacağı üzere çok yüksek ses kalitesi sunacak ve geniş özelleştirme seçeneklerine sahip olacak. Direkt olarak profesyonel kullanıcılara odaklanıldığı aktarılan model, iOS ile Mac tarafında çalışıyor ve özel ekolayzır ayarlarını da taşıyor.

Farklı kullanım ihtiyaçları doğrultusunda iki farklı versiyonunun olabileceği de söylenen Studio, manyetik olarak çıkarılıp değiştirilebilecek kulak padleriyle yolda bulunuyor. USB-C portundan şarj edilebilecek kulaklık, kablolu bağlantıya ise izin vermiyor.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir