1. Anasayfa
 2. Haberler

Apple, Epic Games’in geliştirici hesabını resmen kapattı

Apple, Epic Games’in geliştirici hesabını resmen kapattı
0

Dünyanın en popüler battle royale oyunlarından Fortnite, geçtiğimiz günlerde hem Google Play Store’dan hem de App Store’dan kaldırılmış ve Epic Games ile Apple karşı karşıya gelmişti.

Epic Games, yeni aktüelleme ile oyuna kendi ödeme sistemini ilave etmiş ve reyin için satın alımları daha uygun maliyete sunmuştu.

App Store kaidelerine göre geliştiriciler, mobil uygulamalarında Apple’ın uygulama içi ödeme sistemini kullanmak zorunda. Zira Apple, bu ödeme usullerinden yüzde 30’a kadar kesinti yapıyor.

Epic Games ise, oyuna ilave ettiği kendi ödeme sistemi ile bu kesintilerden kurtulmayı kastetti, ancak bu adım Fortnite’ın App Store’dan kaldırılmasına neden oldu.

fortnite

Apple ile Çinli işletme arasındaki münakaşa her geçen gün gelişmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden bir söyleme yayınlayan Epic, firmanın tüm Apple geliştirici hesaplarının kapatılacağını açıklamıştı.

Beklenen gün geldi ve Apple, Epic Games’in geliştirici hesabını resmen kapattı ve  iOS geliştirici vasıtalarına olan ulaşımını kesti.

Daha evvel Epic Games’in oyunlarını indirmiş olan oyuncular, rastgele bir mesele yaşamadan oyunları oynamaya devam edebilecek. Ancak oyunları yine indirmek ihtimalsiz olacak.

epic

Daha evvel Fortnite’ı kaldırdığı için Apple’a dava açan Epic, şimdi de geliştirici hesabını kapattığı için Apple’ı duruşmaya verecek.

Apple; Epic Games Apple’ın ödeme sistemini atlattığı reyin içi satın alma kısmını kaldırırsa Fortnite’ı yine App Store’da yayınlayacağını söylüyor.

İki işletme arasındaki bu gerilimin önümüzdeki günlerde daha da tırmanması bekleniyor.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir