1. Anasayfa
 2. Haberler

Apple tarafında 2021 “Mini-LED” yılı olacak

Apple tarafında 2021 “Mini-LED” yılı olacak
0

Teknoloji devi Apple, ünlü analist Ming-Chi Kuo’ya göre Mini-LED konusunda 2021’de önemli adımlar atacak. İşte gelen bilgiler;

Apple, hatırlarsınız Mini-LED ekran konusunda 2019’da sık sık gündeme gelmişti. Daha sonra ise firma bu konuda ana çıkışı 2020’de yapacak denilmişti. Kaynaklar Apple’dan 2020’de yeni 12,9-inç ‌iPad Pro‌, 27-inç ‌iMac Pro‌, 14,1-inç MacBook Pro‌, 16-inç ‌MacBook Pro‌, 10,2-inç ‌iPad‌ ve 7,9-inç ‌iPad‌ Mini modellerini bekliyordu. Ancak teknoloji devi 2020’de şimdiye kadar bir Mini-LED ekranlı cihaz karşımıza çıkarmadı. Bu konuda artık ilk adım kesin olarak 2021’de atılıyor. Söylendiği kadarıyla firma mini-LED konusunda artık birden fazla tedarikçiye sahip ve 2021’de yeni döneme geçiş yapıyor. Firmanın 2022 için de elini kuvvetlendirdiği gelen bilgiler arasında yer alıyor. Apple’ın kullanımını hızlandırmak adına adımlar attığı yeni teknoloji için üretim maliyetini de ciddi şekilde aşağılara çektiği analist Ming-Chi Kuo tarafından verilen önemli detaylar arasında yer alıyor. Cihaz fiyatlarının artmaması için bu durum büyük önem arz ediyor. Apple’ın Mini-LED’i ilk olarak iPad ve Mac tarafına dahil edeceğini de yine söylenen önemli detaylardan.

Apple, Mini-LED ile büyük düşünüyor

Peki Apple OLED varken neden Mini-LED‘li ekranlara yöneliyor? Bunun cevabını daha önce de vermiştik. Firma OLED panellerin mini-LED’de olmayan “burn-in” sorununu yaşamak istemiyor. Apple’ın ayrıca OLED konusunda Samsung’a olan bağımlılığını bitirmek istediği de biliniyor. Bilindiği kadarıyla Apple yeni nesil mini-LED panelleri LG Display‘den de alabiliyor. Aktarıldığı kadarıyla Mini-LED paneller daha hafif ve ince cihazlar üretilmesine de imkan tanıyor. Geniş bir renk gamutuna destek verdiği de söylenen bu paneller, yüksek kontrast sunuyor ve HDR içerikler için yüksek parlaklık sunabiliyor.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir