1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Apple, Türkiye’deki App Store mağazasından yüzde 7,5’lik ek aidat alacak

Apple, Türkiye’deki App Store mağazasından yüzde 7,5’lik ek aidat alacak

Apple, Türkiye'deki App Store mağazasından yüzde 7,5'lik ek vergi alacak

Türkiye’de 20 Mart 2020 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanan Dijital Hizmet Aidatsi Uygulama Genel Şartnamesiyle, reklam başta olmak üzere dijital civardan sunulan hizmetlere yüzde 7,5’lik hizmet aidatı uygulanmasına karar verilmişti.

Google ise bu kararın ardından, dün yeni bir söyleme yayınlayarak, ülkemizdeki reklamlardan ek yüzde 5’lik bir kesinti yapacağını duyurmuştu.

Google, mevzubahisi kesintiyi 1 Kasım 2020’den itibaren geçerli olmak üzere Türkiye’deki Google Ads reklamlarına uygulayacak.

app store

Apple, bazı ülkelerdeki App Store mağazalarında maliyet farklılıkları yapılacağına söyledi. Bu ülkeler arasında Şili, Meksika, Suudi Arabistan ve Türkiye yer aldı.

Apple’dan yapılan söylemeye göre, ülkemizdeki App Store mağazalarındaki maliyetlere yüzde 18’lik Katma Değer Vergisinin yanı gizeme yüzde 7,5’lik bir dijital hizmet aidatı daha eklendi.

Apple’ın söylemelerine göre bu ek aidat, geliştiricilerin App Store üzerindeki satışlarından elde ettiği kazançlara uygulanacak. Bu sebeple uygulama geliştiricilerinin maliyet çoğalışına gitmesi bekleniyor.

app-store

Apple’ın söylemesine göre geliştiriciler;  uygulama fiyatlarını, azalık fiyatlarını ve uygulama içi satın alma fiyatlarını değiştirme olanağına sahip olacak.

Yeni ek aidatın birkaç gün içerisinde uygulanması bekleniyor.

Yorum Yap
Bu içerik size yardımcı oldu mu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz haber bültenimize üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

Orta okuldan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yorum Yap