1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Apple vakasında Epic Games’deri duruşmaya yeni Fortnite arzı

Apple vakasında Epic Games’deri duruşmaya yeni Fortnite arzı

fortnite sony epic games playstation 5

Apple tarafından App Store’dan silinen Fortnite üzerinden başlayan münazarada geliştirici şirket Epic Games ehemmiyetli arzda bulundu.

Epic Games hali hazırda öğrenmeyenler için geçtiğimiz ay sonunda Fortnite oyununun iOS ve Android versiyonlarına Apple ve Google‘ın yerleşik ödeme sistemlerine seçenek bir ödeme altyapısı ilave etti. Ancak Epic Games bu seçenek altyapı ile hem Apple’ın hem de Google’ın market kaidelerini ihlal etmiş oldu. Bu surattan da evvel Apple, daha sonra da Google Fortnite’ı fotoğrafı uygulama marketlerden kaldırdı. Bu surattan Epic Games iki şirketi de dava etti. Apple ve Google geliştiricilerin uygulama içindeki satın almalar için kendi ödeme sistemlerini kullanmasını istiyor, Epic Games ise şirketlerin ödeme sistemindeki yüzde 30’luk komite kesintisi sebebiyle bu sürece karşı çıkıyordu.

Daha sonra Apple, Epic Games’e 28 Ağustos’a kadar zaman vermiş, Epic’in bu tarihe kadar Apple Geliştirici Programı’nda ihlal ettiği gidişatları düzenlemesi gerekiyor denilmişti. Ancak Epic zorunlu adımları atmadı ve kısa vakit evvel ekosistemin dışına alındı. Bundan sonra Epic Games bir kere daha duruşmanın yolunu yakaladı. Yeni atak ışığında şirket duruşmazoruylaFortnite oyununu yine App Store içerisine dahil etmeye çalışıyor. Ancak şimdilik duruşmanın bu mevzuda nasıl bir yanıt vereceği öğrenilmiyor. Apple’ın bunu zorunlu adımlar olmadan kabul etmeyeceği düşünülüyor.

Apple ve Epic Games arasındaki Fortnite odaklı savaş uzun vakit sürecek gibi görünüyor

Epic Games’in duruşmadan aldığı ilk pozitif geri dönüş Unreal Engine için olmuştu. Hatırlarsınız kısa vakit evvel duruşma, Apple’ın Epic Games’in geliştirici hesabını kapatabileceğini, Fortnite’ın aktüellenmesinin yasaklanabileceği ancak Unreal Engine reyin motorunun geliştirme ve dağıtım sürecinin durdurulamayacağını bildirilmişti.

Yorum Yap
İçeriğe tepkiniz nedir?

Yazar Hakkında

Orta okuldan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yorum Yap