1. Anasayfa
 2. Haberler

Apple olayında Epic Games’ten mahkemeye yeni Fortnite talebi

Apple olayında Epic Games’ten mahkemeye yeni Fortnite talebi
0

Apple tarafından App Store’dan silinen Fortnite üzerinden başlayan kavgada geliştirici firma Epic Games önemli talepte bulundu.

Epic Games halen bilmeyenler için geçtiğimiz ay sonunda Fortnite oyununun iOS ve Android sürümlerine Apple ve Google‘ın yerleşik ödeme sistemlerine alternatif bir ödeme altyapısı ekledi. Ancak Epic Games bu alternatif altyapı ile hem Apple’ın hem de Google’ın market kurallarını ihlal etmiş oldu. Bu yüzden de önce Apple, daha sonra da Google Fortnite’ı resmi uygulama marketlerden kaldırdı. Bu yüzden Epic Games iki firmayı da dava etti. Apple ve Google geliştiricilerin uygulama içindeki satın almalar için kendi ödeme sistemlerini kullanmasını istiyor, Epic Games ise firmaların ödeme sistemindeki yüzde 30’luk komisyon kesintisi nedeniyle bu sürece karşı çıkıyordu.

Daha sonra Apple, Epic Games’e 28 Ağustos’a kadar zaman vermiş, Epic’in bu tarihe kadar Apple Geliştirici Programı’nda ihlal ettiği durumları düzeltmesi gerekiyor denilmişti. Ancak Epic gerekli adımları atmadı ve kısa süre önce ekosistemin dışına alındı. Bundan sonra Epic Games bir kez daha mahkemenin yolunu tuttu. Yeni hamle ışığında firma mahkemezoruylaFortnite oyununu yeniden App Store içerisine dahil etmeye çalışıyor. Ancak şimdilik mahkemenin bu konuda nasıl bir cevap vereceği bilinmiyor. Apple’ın bunu gerekli adımlar olmadan kabul etmeyeceği düşünülüyor.

Apple ve Epic Games arasındaki Fortnite odaklı savaş uzun süre sürecek gibi görünüyor

Epic Games’in mahkemeden aldığı ilk olumlu geri dönüş Unreal Engine için olmuştu. Hatırlarsınız kısa süre önce mahkeme, Apple’ın Epic Games’in geliştirici hesabını kapatabileceğini, Fortnite’ın güncellenmesinin engellenebileceği ancak Unreal Engine oyun motorunun geliştirme ve dağıtım sürecinin durdurulamayacağını bildirilmişti.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir