1. Anasayfa
 2. Haberler

Apple’dan bulut oyun servisleri için önemli App Store güncellemesi

Apple’dan bulut oyun servisleri için önemli App Store güncellemesi
0

Teknoloji devi Apple, bulut temelli oyun servisleri için iOS 14 ile devreye alınacak önemli bir App Store güncellemesi yaptı.

Hatırlarsınız Project xCloud için geçtiğimiz ay bir açıklama yapan Microsoft, servisin Android tarafına geleceğini ancak iOS tarafına gelmeyeceğini aktarmıştı. Yani kişiler Xbox oyunlarını xCloud üzerinden iPhone ve iPad’leri üzerinden hiçbir zaman oynayamayacak denilmişti. Microsoft App Store kuralları / politikaları nedeniyle xCloud’ın uzun süredir aktif olarak süren iOS testlerini de durdurma kararı almıştı. Apple yaptığı açıklamada xCloud ve Stadia gibi bulut temelli oyun servislerinin App Store kurallarını ihlal ettiğini aktarmıştı. Şimdi ise teknoloji devi büyük bir geri adım attı. iOS 14 ile beraber xCloud ve Stadia gibi bulut temelli oyun servislerine izin verilecek. Ancak süreçte garip bir durum bulunuyor.

Servislerin içerisindeki her oyunun App Store’da ayrı ayrı listelenmesi ve indirilebilir olması gerekiyor. Ayrıca servislerin Apple’ın App Store’da belirlediği tüm kurallara diğer uygulamalar ile benzer şekilde uyması da gerekiyor. Bu açıdan ortada bir izin bulunuyor ancak sürecin nasıl işeyeceğini şu an kimse tam olarak bilmiyor. Bu konuda Google ya da Microsoft’tan bir açıklama bekleniyor. Kişiler tek bir uygulamadan tüm oyunlara erişim sağlamanın çok daha iyi olacağını düşünürken, Apple oyun güncellemelerini dahi denetlemek istiyor. Süreç şu an çok da ideal şekilde yürütülebilecek gibi durmuyor.

Apple tarafından onay verilen Project xCloud tam olarak nedir?

Türkiye’de de kullanımda olacak Microsoft ProjectxCloud, bilmeyenler için Xbox oyunlarının internet üzerinden Android telefon ve tabletlerde oynanmasına imkan tanıyor. Servisi kullanmak için kişilerin Xbox Game Pass Ultimate abonesi olması ve yüksek hızlı Wi-Fi ya da LTE bağlantıya erişim sağlıyor olması yeterli oluyor.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir