1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Apple’dan Siri ile alakalı dikkat toplayan tescil müracaatı

Apple’dan Siri ile alakalı dikkat toplayan tescil müracaatı

Siri

Kullanıcılardan kimileri şahsi asistan Siri’nin sualleri kavrayamadığını ve yanlış yanıtlar verdiğini belirtmişti. Apple Watch ve HomePod akıllı hoparlörde de Siri kendiliğinden faal hale geliyordu. Şahsi asistan Siri ile alakalı birtakım şikayetlerin ortaya çıkmasının ardından Apple harekete geçti.

Apple’ın Amerika Birleşik Devletleri Tescil ve Ticari Marka Büroyu’ne sunduğu yeni bir tescil müracaatına göre firma, Siri aktifleştirmelerini asgaride yakalayacak teknoloji üzerinde çalışıyor. Tescil müracaatı, dijital asistandan bir cevap almakla ne kadar ilgilendiğinizi tanımlamak için kriterleri kullanıyor. Bunu yapmak için şahsi asistan, kullanıcıların bakışlarını hakimiyet etmek için kameraları kullanabiliyor. Misalin, şahsi asistanı ararken bütün olarak iPhone’unuza bakıyorsanız, iPhone “Hey Siri” özel sözcüğünü kullanarak dijital asistanı aktifleştirmek istediğinizi fark edecek.

Siri gelecek aktüellemelerle beraber çok daha akıllı olacak

Asistan servisini faalleştirirken telefona bakmanın yanı gizeme, bakış uzunluğu da bir iPhone kullanıcısının gerçekten Siri’den dayanak isteyip istemediğini tanımlamada rol oynuyor. Yanlışlıkla açılan servis iPhone’ların bataryalarını da negatif etkileyebiliyor. Apple’ın üzerinde çalıştığı yenilik sayesinde bu sualin de önüne geçilmesi bekleniyor. Bazı kullanıcılar serviste bu meselelerin dışında da bir ekip meseleler olduğunu söylüyor. iOS 14 ile beraber arayüzde daha az yer kaplayan servisin gelecekte daha gelişmiş özellikleri kullanıcılara sunacağını söylemek muhtemel.

Yorum Yap
İçeriğe tepkiniz nedir?

Yazar Hakkında

Orta okuldan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yorum Yap