1. Anasayfa
 2. Haberler

Apple’dan Siri ile ilgili dikkat çeken patent başvurusu

Apple’dan Siri ile ilgili dikkat çeken patent başvurusu
0

Kullanıcılardan bazıları kişisel asistan Siri’nin soruları anlayamadığını ve yanlış cevaplar verdiğini belirtmişti. Apple Watch ve HomePod akıllı hoparlörde de Siri kendiliğinden aktif hale geliyordu. Kişisel asistan Siri ile ilgili birtakım şikayetlerin ortaya çıkmasının ardından Apple harekete geçti.

Apple’ın ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne sunduğu yeni bir patent başvurusuna göre şirket, Siri etkinleştirmelerini minimumda tutacak teknoloji üzerinde çalışıyor. Patent başvurusu, dijital asistandan bir yanıt almakla ne kadar ilgilendiğinizi belirlemek için kriterleri kullanıyor. Bunu yapmak için kişisel asistan, kullanıcıların bakışlarını kontrol etmek için kameraları kullanabiliyor. Örneğin, kişisel asistanı ararken tam olarak iPhone’unuza bakıyorsanız, iPhone “Hey Siri” özel kelimesini kullanarak dijital asistanı etkinleştirmek istediğinizi fark edecek.

Siri gelecek güncellemelerle birlikte çok daha akıllı olacak

Asistan servisini etkinleştirirken telefona bakmanın yanı sıra, bakış uzunluğu da bir iPhone kullanıcısının gerçekten Siri’den yardım isteyip istemediğini belirlemede rol oynuyor. Yanlışlıkla açılan servis iPhone’ların pillerini de olumsuz etkileyebiliyor. Apple’ın üzerinde çalıştığı yenilik sayesinde bu sorunun da önüne geçilmesi bekleniyor. Bazı kullanıcılar serviste bu sorunların dışında da bir takım sorunlar olduğunu söylüyor. iOS 14 ile birlikte arayüzde daha az yer kaplayan servisin gelecekte daha gelişmiş özellikleri kullanıcılara sunacağını söylemek mümkün.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir