1. Anasayfa
 2. Bilim

Zafer direndi; SpaceX “Crew Dragon” Dünya’ya döndü [Video]

Zafer direndi; SpaceX “Crew Dragon” Dünya’ya döndü [Video]
0

SpaceX, üzerinde NASA dayanağıyla senelerdir çalıştığı tarihi insanlı misyonun üçüncü safhasını da meselesiz olarak bitirmeyi başardı.

SpaceX, geçtiğimiz aylarda Amerika Birleşik Devletleri’nin dünya dışı yolculuk mevzusunda Rusya’ya olan bağımlılığını ortadan kaldırmayı muvaffak olmuştu. Öğrenmeyenler için Amerika Birleşik Devletleri daha evvel astronotlarının Beynelmilel Uzay İstasyonu başka bir deyişle ISS’e çıkarılması için Rusya’ya 80 milyon dolar kadar ödeme yapıyor ve bu süreç 2011 senesinden beri bu biçimde sürüyordu. Bu vaziyet Falcon 9 roket önüne konumlandırılan Crew Dragon uzay vasıtayı ile NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley‘in meselesiz olarak Dünya dışına çıkarılması ile tarih olmuştu. Kennedy Space Center’daki Launch Complex 39A’dan kalkan Falcon 9 ile yola çıkan Crew Dragon, kalkıştan kısa bir vakit sonra da ISS‘e meselesiz olarak erişmiş ve galibiyetli bir kenetlenme sağlanmıştı. Şimdi ise yukarıyada da dediğimiz gibi sürecin “üçüncü en ehemmiyetli kısmı” galibiyete erişti. Bob Behnken ve Doug Hurley, Crew Dragon ile geçtiğimiz dakikalarda Dünya’ya meselesiz olarak döndü. Bünyesindeki büyük paraşütler ile umman üzerine oranla yumuşak bir iniş yapan Crew Dragon, ISS’deri otomatik olarak böldü ve uzun saatler sonra tarihi ya da daha daha doğrusu insanlı ilk inişini meselesiz biçimde hakikatleştirmiş oldu.

SpaceX, Crew Dragon uzay turizmi

SpaceX, Crew Dragon uzay turizmi

SpaceX, asıl anlamda geleceği kuruyor

Dünyanın uzaya insan götüren ilk özel firmayı olan SpaceX, şu gizemeler Falcon 9’ların yerini alacak çok ama çok eforlu yeni jenerasyon Starship roket üzerinde de çalışıyor. İşletmenin bu kısa vakit evvel makûs bir haberle gündeme gelen roketle gayeyi ise insanoğlunu Mars’a taşımak. Ancak bunun için daha önümüzdeki uzun bir vakit bulunuyor.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir