Bilgisayarınızın Temizliğini Nasıl Yapmalısınız?
 1. Anasayfa
 2. Bilgi

Bilgisayarınızın Temizliğini Nasıl Yapmalısınız?

0

Yıllardır ertelediğiniz ve bir kenara bıraktığınız temizlik işini bu gün yapmak istiyorsunuz ve nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Biz size bu yazımızda bilgisayarınızın temizliğini en ideal şekilde nasıl yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle size gereken malzemeler aşağıdaki gibidir;

 • Mikrofiber temizlik bezleri
 • Sirke ve temiz su

Dış Kasa Temizliği

Bilgisayarınızın Temizliğini Nasıl Yapmalısınız? 1 – Dis Kasa Temizligi

Herhangi bir şey yapmadan önce cihazınızı kapatmanız gerekir. Bilgisayarınızı fişten çekin. Bu en önemli adımdır. Mutlaka bunu yapmanız gerekmektedir, aksi takdirde donanıma ciddi zararlar verebilirsiniz.

Yumuşak bir bez alın (mikrofiber bez önerilir), suyla hafifçe nemlendirin ve ovmaya başlayın. Bilgisayarınızın kasasında hava alması için bulunan ızgaralarda dolaşırken dikkatli olun, oraya herhangi bir sıvı girmemesine dikkat edin.

Ekran Temizliği

Bilgisayarınızın Temizliğini Nasıl Yapmalısınız? 2 – Ekran Temizligi

Ekranı kuru bir bezle silerek temizlemeye başlayın. Köşeden köşeye gitmeye özen gösterin.

Ardından, bezi alın ve biraz suyla nemlendirin. Sadece suyla kirleri ve lekeleri halledebileceğinizi düşünmüyorsanız, yüzde 50 sirke ve yüzde 50 su ile bir temizleme solüsyonu hazılayabilirsiniz. Piyasada bulunan temizleme solüsyonlarını kullanmayın! Aslında bilgisayarları temizlerken pek çok “yapılmaması gerekenler” vardır, bu nedenle bu yazımızda yazanları uygulamanız ve başkaca şeyler yapmamanız doğru bir tercih olacaktır. Konu açılmışken, bezi ıslatmayın. Eğer ıslaksa, suyunu sıkarak nemli hale getirin.

Bezi ekranın üzerinde fazla bastırmadan hafifçe gezdirin. Eğer bastırmanız gereken yer olursa fazla güç uygulamadan oval hareketlerle temizlemeye gayret edin. Unutmayın bilgisayar monitörleri ve ekranları hassas yüzeylere sahiptir bu nedenle aşırı güç uygulandığında kırılabilirler.

Fare Ve Klavye Temizliği

Bilgisayarınızın Temizliğini Nasıl Yapmalısınız? 3 – Fare Ve Klavye Temizligi

Harici bir fare kullanıyorsanız, zamanla kullanımdan kaynaklı toz ve kirler sebebiyle veriminde azalmalar yaşanabilmektedir. Yüzey alanını algılamak için ışık kullanan optik fareler, iç temizlik gerektirmez, ancak dış kısım zamanla yapışkanlaşabilir. Mekanik fareler, içeri girebilecek toz parçacıklarına karşı daha hassastır. Yapışkanlık ve toz, istediğiniz gibi çalışmayan sert ve zor bir kullanıma neden olabilir.

Optik bir fareniz varsa onun alt kısımlarını ve üst kısımlarını ıslak olmayan nemli bir bezle ovalayarak temizleyin. Mekanik fareniz varsa onunda dış kısmını temizledikten sonra iç kısmını açarak uygun bir şekilde içinin temizliğini yapın.

Klavye temizliği eğer uzun zaman yapılmazsa üzerinde pek çok bakteri ve kir barındırabilmektedir. Bu nedenle yüzde 50 sirke ve yüzde 50 temiz suyu bir kabda karıştırın. Fazla ıslak olmayacak şekilde bezinizi nemlendirin. Daha sonra klavyenin dış köşelerinden başlayarak tuşlarına doğru temizliği yapın. Klavyenizi temzilerken iç kısımlarına sıvı akıtmaktan kesinlikle sakının. Bir başka yazı ve makalemizde görüşmek üzere esen kalın…

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir