1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Bilim insanları uyardı: Gece telefona bakmak sperm niteliğini düşürüyor

Bilim insanları uyardı: Gece telefona bakmak sperm niteliğini düşürüyor

Bilim insanları uyardı: Gece telefona bakmak sperm kalitesini düşürüyor

Son senelerde yaşamımızın bırakılmaz bir parçası haline gelen akıllı telefonlar, bir hayli sıhhat problemini de birliktesi getiriyor.

Bilim insanlarının yaptığı yeni bir araştırma, özellikle gece sık sık telefonla müddet geçiren erkeklerin pek de güzeline gitmeyecek.

Araştırmaya göre, akşam ve uyuduktan sonra elektronik aygıtların yaydığı ışığa daha fazla maruz kalmak, sperm niteliğindeki düşüşü de birliktesi getiriyor.

Bulgulara göre, gece cep telefonu veya tablet kullandığını bildiren erkeklerde sperm yoğunluğu, hareketlilik ve faal hareketlilik spermin “yüzme” mahareti gibi bilgilerin hepsi düşük çıktı.

telefon

İsrail’deki Assuta Tıp Merkezi’nin Uyku ve Bitkinlik Enstitüsü’nde araştırma ve geliştirmeden mesul analist Dr. Amit Green, araştırma neticelerine ait yaptığı söylemede şu ifadelere yer verdi:

“Akşam ve uyuma müddetinden sonra akıllı telefon ya da tablet kullanımıyla sperm niteliğindeki düşüş arasında ilişki olduğu görülüyor. Ayrıca telefonun yanı gizeme tablet ve televizyon ışığına maruz kalmanın da sperm yoğunluğunu düşürdüğünü gördük.”

Araştırma aynı zamanda, uyku süresi uzadıkça sperm rakamının ve faal hareketliliğinin çoğaldığını da gösterdi. Öteki yandan uykusuzluğun sperm niteliğinde düşmeyle iletişimli olduğu neticesine erişildi.

Yorum Yap
Bu içerik size yardımcı oldu mu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz haber bültenimize üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

Orta okuldan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yorum Yap