Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Kullanılır?
 1. Anasayfa
 2. Bilgi

Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Kullanılır?

0

Bitcoin, yeni dünyanın aracıyı ortadan kaldıran ve ilk dijital para birimi. Bitcoin nedir? Bitcoin nasıl kullanılır? Bitcoin sizi aracılardan kurtaran ve katılım için sadece internet bağlantısı gerektiren bir para birimi, bu yazı da bitcoin nasıl kullanılır onu öğreneceksiniz.

Başlıklar

Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin (,BTC) herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilgisi olmayan elektronik bir dijital para birimidir. Virgülden sonra 100-milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir. Ayrıca takibi zor olan bir sistem üzerine kurulu olduğu için Deep web’de en çok kullanılan para birimidir.

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Öncelikle Bitcoin satın al:

 • İnternet üzerinden bazı firmalar aracılığıyla Bitcoin satın al. Basit bir miktarda Bitcoin satın alın. Bitcoin de yeniyse öncelikle küçük miktarlala başlayabilirsin.Piyasada Bitcoin satın alabileceğiniz birçok firma bulunuyor. Bunların örnekleri arasında Btcturk ve Binance yer almaktadır. Bu siteler gibi piyasada birçok firma bulunmakta bu tercihlerinizde firmanın bilinirliği ve güven kalitesi gibi noktalara bakıp ona göre sağlam bir firmadan satın almanız sizin için güvenilir olacaktır. Bu firmalar sizin için düşük miktarlarda Bitcoin satın almana imkan tanıyacaktır. Tıpkı bir banka gibi, bu işlemciler de sahip olduğun Bitcoin’leri senin adına sunucularında saklayacaklardır.
 • Bitcoin ATM’lerinin birinden para çekme. Dünyanın birçok noktasında Bitcoin karşılığında nakit çekebileceğin ATM’ler bulunuyor. Bu ATM’ler şuan Türkiye de yaklaşık 10 tane bulunuyor. ATM’lerin 9’u İstanbul’da 1’i ise İzmir’de bulunuyor. İstanbul’daki Bitcoin ATM’leri; Bağcılar, Bahçelievler, Güngören, Bakırköy, Fatih, Şişli, Sarıyer ve Ataşehir ilçelerine dağılmış durumda. İzmir’deki diğer Bitcoin ATM’si ise Bornova’da yer alıyor. Bu ATM’ler genellikle bu işlemi gerçekleştirmek için %5-8 arası bir komisyon kesiyor.
 • Bitcoin madenciliği yap. Matematik denklemlerini kullanarak Bitcoin’e dönüştüren özel bir bilgisayar üzerinde çeşitli ekran kartları kullanarak, bir “madencilik” programı (örneğin CGMiner) indir ve çalıştır. Karlı bir iş gibi görünse de şuanda madenciliğin zorlaşmasından dolayı elektrik harcamasını karşılamamasından dolayı birçok kişi madencilikten uzak duruyor.
Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin cüzdanını oluştur:

Karmaşadan uzak kalmak sürekli al sat yapmak yerine uzun süre Bitcoin’nini bir yerde saklamak istiyorsan ve üçüncü taraf aracılarla uğraşmak istemiyorsan kendin için bir Bitcoin cüzdanı oluşturmalısın. Risksiz ve paranın her hangi bir yerde kaybolması veya bilgisayar korsanları tarafından çalınması gibi bir durum söz konusu olmayacak cüzdan bilgilerini kimseye paylaşmadığın sürece sürekli güvenli şekilde seni bekliyor olacaktır. Bu nedenle, paranı yastık altı yapmak yerine, bir siteye güvenmek yerine Bitcoin’i kendi cüzdanında saklamak daha güvenli. Aşağıda listelenen cüzdanlar Bitcoin’lerine hiçbir üçüncü taraf erişimi sağlamayacaktır:

 • Mobil Bitcoin Cüzdanlar: Mobil cihazınız üzerinde çalışan Bitcoin cüzdanlarıdır. Bu cüzdanların taşınması ve kullanım kolaylığı oldukça güzeldir. Mobil cihazlar bilgisayarlara göre kötü niyetli yazılımlara göre daha güvenli bir ortamdır. Bazı mobil cüzdanlar aşağıdaki gibidir:
 • İnternet cüzdanları: Bu cüzdanlara her zaman çevrimiçi ulaşabilmelerinden dolayı kullanım kolaylığı sunar. Yapmanız gereken hesap oluşturup oturum açmak. En popüler internet cüzdanı aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.
 • Donanım cüzdanları: Güvenli olması ve hataya yer vermemelerinden olayı oldukça kullanışlı ve güvenlidir. Eğer Bitcoin piyasasına yeni girdiysen ve yüklü miktarda almayı düşünüyorsan Donanım cüzdanına yatırım yapman akıllıca bir seçim olacaktır. Popüler donanım cüzdanları arasında şunlar yer almaktadır:
 • Kağıt cüzdan: Uzun vadeli bir yatırım düşünüyorsan bu cüzdan son derece senin için güvenli ve uygun bir seçim olacaktır. Ancak Bitcoin harcamak konusunda oldukça bir zahmet ve uğraş sonrası harcama yapabileceğini unutmamalısın.
Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Halka açık bir Bitcoin cüzdan adresi oluştur:

Halka açık şekilde paylaşabileceğin bir adres oluşturmak için yukarıdaki cüzdanlardan birini kullan. Bu Bitcoin adresin herkese paylaşabileceğin harf ve rakamlardan oluşur. 24BTY8xb8k36UYTLmUfW1ytjCqbDoddRt gibi rastgele rakam ve harflerin bir araya gelerek sizin kişisel halka açık adresiniz olacaktır. Buraya isteyen kişiler Bitcoin gönderebilir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir