1. Anasayfa
 2. Tavsiyeler

Boş Zamanınızda Akıllı Telefonunuzda Göz Atmanız Gereken 10 Yer

Boş Zamanınızda Akıllı Telefonunuzda Göz Atmanız Gereken 10 Yer
0

Boş bir zamanınızda sosyal medya da zaman öldürmek yerine, telefonunuz için faydalı bir şeyler yapabilirsiniz. Hem gerçekten boş zamanınızı da iyi değerlendirmiş olacaksınız.

Sürekli çalışmaktan oyun oynamaktan bıktınız. Bir yere odaklanmayı bırakın ve kendiniz için telefonunuz için gerçekten işe yarar bir kaç şey yapın. Aşağıdaki ipuçları hem iPhone hemde Android kullanıcıları için geçerlidir.

Başlıklar

1. E-Posta Gelen Kutunuzu Temizleyin


Boş Zamanınızda Akıllı Telefonunuzda Göz Atmanız Gereken 10 Yer 1 – E Posta Gelen Kutunuzu Temizleyin

E-posta kutunuz önemli veya önemsiz bir sürü mail ile dolu değil mi? En çok dikkat edilmesi gereken de gerçekten sizin için önemli olan bir mailin önemsiz mail aralarında karışarak sizin gözden kaçırmanız.

Neyse ki okunmamış e-postaları taramak ve bunları belli bir düzene koymanız beş dakikanızı sadece alır diyebiliriz. E-posta uygulaması sizin için arşiv, çöp kutusu veya spam gibi mailleri işaretlemenize olanak tanıyor bu sayede ilerde size gelen mailler belli bir düzene girecek önemli olanlar daha öncelikli olarak sizlere iletilecektir.

2. Uygulamalarınızı Düzenleyin


Yeni uygulamaların çoğunu denemek isteyen seven insanlarız. Telefonunuzda kullanılmayan uygulamalar yüzünden hafızası dolmuş olabilir ve çok dağınık bir menüye sahip olabilirsiniz.

Vaktiniz varken ana ekranda kullanmadığınız uygulamaları kaldırın. Bu işlem hem telefonunuzu rahatlatacaktır hemde favori uygulamalarına ulaşmanızı daha kolay hale getirecektir.

3. Bildirimlerinizi Kontrol Edin


Boş Zamanınızda Akıllı Telefonunuzda Göz Atmanız Gereken 10 Yer 2 – Bildirimlerinizi Kontrol Edin

Telefonunuzda ki hemen hemen her uygulama bildirim yollayarak ilginizi çekmeye çalışır. Bunları reddetseniz bile bildirim merkezinde bu bildirimler toplanır yine aynı şekilde buda önemli bildirimleri gözden kaçırmanıza neden olabilir.

Bildirim merkezine ulaşmak için ekranın üst kısmından aşağı kaydırın. Bildirimleri sola doğru kaydırın ve temizlemek için X işaretini tıklayın. Hepsini tek seferde silmek için üst kısımdan tüm bildirimleri sil seçin.

4. Yapılacaklar Listenizi Güncelleyin


Bir sürü yapılacaklar listesi uygulamaları var tabiki. Bunlardan birini tercih edip kullanıyorsanız bu listenize düzenli olarak göz atın listenin karışmasına engel olun.

Yaptığınız işleri silin yeni yapılacakların tarihlerini güncelleyin ve planlı yaşamaya özen gösterin.

Cihazınızda vakit geçirmenizin bir başka üretken yolu, yapmanız gereken her şeyin bir listesini oluşturmak ve listeye koymaktır. Böylece onları unutmazsınız. Zamana duyarlı bu görevler tarihleri zamanları geldiğinde yapacağınız işi uyararak sizi işinizi bitirmeye teşvik edecektir.

5. Fotoğraflarınızı Temizleyin


Bir akıllı telefonun en çok kullanılan uygulaması kamerası galiba gerekli gereksiz bir sürü fotoğraf çekeriz. Olumsuz çekimler ışıksız fotoğraflar galerinizde bir sürü boş fotoğraf olabilir. Bunları silmeye ve sadece önemli olanları bırakmaya ne dersiniz.

Eğer boş bir zamanınız varsa Fotoğraflar veya Galeri uygulamanızı açın fotoğraflarınıza göz atın ve sevmediğiniz beğenmediğiniz ve gereksiz olduğunu düşündüğünüz fotoğraflarınızı silin.

6. Bir Bakkal Listesi Yaz


Eviniz için ihtiyaç olan bir liste tutun sürekli bunları not edin. Uğradığınız bir markette veya mağazada bu liste ile kolaylıkla ihtiyacınız olan şeyleri görebilir ve hızlı şekilde alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

8. Bir dil öğrenmek veya çalışmak


Cihazınızda vakit geçirmenizin en verimli yolu ücretsiz olarak da sunulan bir dil uygulaması edinmektir. Boş zamanlarınızda öğreneceğiniz 1 yabancı kelime size artı katacaktır.

İş hayatınızda gündelik yaşantınızda hobi olarak başladığınız bu ikinci dil ile yeni kelimeler sizlere pozitif anlamda güç katacaktır. Yeter ki öğrenmek isteyin ve boş zamanınızı bu şekilde değerlendirin.

9. Kişilerinizi Yönetin


Boş Zamanınızda Akıllı Telefonunuzda Göz Atmanız Gereken 10 Yer 3 – Kişilerinizi Yönetin

Rehberinizde tanıdığınız tanımadığınız, anlık ihtiyaçtan dolayı kaydettiğiniz bir sürü kişi olabilir. Bunlar zaman içinde rehberinizi dolduracak sürekli ulaştığınız kişileri rehberinizde bulmayı zorlaştıracaktır.

Bunun için boş zamanınızda rehberinize göz atın ve ilgilenmediğiniz gereksiz kişilerden bilgilerini silerek kurtulun.

10. Bir günlük veya makale yazın


Bir günlük veya makale düşüncelerinizi rahat bir şekilde ifade ettiğiniz için ruh sağlığı için önemlidir. İlla kara kalemle yazılması da gerekmiyor dijital günlükler not defterleri de işinizi görecektir.

Bu uygulama sayesinde boş zamanınızda fikirlerinizi düşüncelerinizi metine dökmeniz sizler için ve ruh sağlığınız için pozitif bir çalışma olacaktır.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir