1. Anasayfa
 2. Windows

Dizüstü Bilgisayarınızdan Ses Gelmiyorsa Ne Yapmalı?

Laptop (Dizüstü) bilgisayarınızda ses sorunu mu yaşıyorsunuz? Hoparlörden ses gelmiyor mu? Bilgisayarın hoparlörü mü bozuldu? Laptop'dan ses gelmiyor, hoparlör çalışmıyor gibi sorularınıza cevap olacak bir yazı.

Dizüstü Bilgisayarınızdan Ses Gelmiyorsa Ne Yapmalı?
Dizüstü Bilgisayarınızdan Ses Gelmiyorsa Ne Yapmalı
0

Dizüstü bilgisayarınızda ses gelmiyor çalışmıyor ve nedenini anlayamıyorsunuz? PC’nizdeki ses sorunlarını nasıl çözeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

İş günü boyunca performansınızın devam etmesini sağlamak için bazı müzikler duymak istersiniz . Ancak, dizüstü bilgisayar hoparlörleriniz çalışmıyorsa, bu sinirlerinizi bozabilir. Dizüstü bilgisayarınızda ses alamıyorsanız PC’nizde nasıl sorun gidereceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Bu önerilerin birçoğu Windows 10 ile ilgili olsa da , hangi işletim sistemini kullanırsanız kullanın benzer işlemler kullanılabilir.

Başlıklar

Ses Ayarlarını Kontrol Edin

Burası muhtemelen açıktır ancak çoğu zaman anlık dalgınlıkta gözden kaçırabiliriz. Windows görev çubuğunun sağ alt köşesindeki hoparlör simgesini tıklayın ve ses seviyesinin yeterli seviyede açık olduğundan emin olun. (  Takılı harici hoparlörleriniz varsa, bunların açık olduğundan da emin olun.)

Windows ses kaydırıcısını sürükleyip bıraktığınızda bir “ding” sesi duymalısınız. Ses yoksa, sorun başka bir yerde yatıyor. Bir ding sesi duyarsanız, bunun yerine kullanmaya çalıştığınız uygulamanın sesi kapatılmış olabilir. Müzik çaların, video oynatıcının veya kullandığınız diğer uygulamaların sesinin açık olduğundan emin olun. Aynı şey YouTube ve diğer tarayıcı içi oynatıcılar için de geçerlidir; bunları teşhis etmeniz kolaydır ancak dediğimiz gibi basit yerleri bazen gözden kaçırmış olabilirsiniz.

Bir Kulaklık Deneyin

Dizüstü bilgisayarınızın yerleşik hoparlörleriyle sorun yaşıyorsanız, bir kulaklık seti veya harici hoparlör takmayı deneyin. Ses bunların geliyorsa, dizüstü bilgisayarın yerleşik hoparlörlerinde bir donanım sorununuz olabilir. Kullanışlı bir çift USB kulaklığınız varsa (USB oyun kulaklığı gibi), bunları varsayılan ses sürücüsünü atlayabilecekleri ve sorunun nerede olabileceğini belirtebilecekleri için de takmayı deneyebilirsiniz.

Ses Cihazınızı Değiştirin

Hoparlörleriniz iyi çalışıyor olabilir, ancak Windows sesi yanlış çıkış cihazına yönlendiriyor olabilir. Bu özellikle bir USB ses cihazını taktıysanız veya hoparlörleri olmayan bir harici HDMI monitöre takıldıysa yaygındır . Bunu düzeltmek için Windows görev çubuğundaki hoparlör simgesini sağ tıklayın ve ses tercihlerini girmek için Ses efekti‘i seçin.

Kayıttan Yürütme sekmesinin altında, kullanmak istediğiniz cihazı bulun, görmüyorsanız, Devre Dışı Bırakılmış Aygıtları Göster’i sağ tıklatıp kontrol etmeyi deneyin ; ardından çıkış aygıtını seçin ve Varsayılan Yap düğmesini tıklayın. Hangisini kullanmak istediğinizden emin değilseniz, ses duyana kadar listedeki her bir cihazı deneyin.

Ses Geliştirmelerini Devre Dışı Bırak

Ses sorunları yaşıyorsanız, Microsoft açılmış olabilecek ses geliştirmelerini devre dışı bırakmanızı önerir . Aynı Ses menüsünden, kullanmaya çalıştığınız ses cihazını seçin, Özellikler’i tıklayın ve beliren seçeneklere bakın.

Doğru desteklenen biçimlerin işaretli olduğundan, geliştirmelerin devre dışı olduğundan ve Gelişmiş Sekmesinde Özel Mod’un işaretinin kaldırıldığından emin olun. Hatta herhangi bir Uzamsal Ses geliştirmesini de kapatmayı deneyebilirsiniz. Sesi tekrar çalmayı deneyin ve bu seçeneklerden herhangi birinin sorunlarınıza neden olup olmadığını görün.

Sürücülerinizi Yükleme veya Güncelleme

Şüphe duyduğunuzda, bir PC donanımı parçası çalışmıyorsa sürücüleri kontrol edin. Başlat Menüsü’nü tıklatın “aygıt yöneticisi” yazın Enter tuşuna basarak. Aşağı kaydırarak Ses, Video ve Oyun Denetleyici ve PC’nizdeki tüm olası ses çıkış cihazlarını göstermek için menüyü genişletin.

Bunlardan herhangi birinin yanında sarı bir ünlem işareti varsa, bu sürücüsünü üreticinin web sitesinden bulmanız ve yüklemeniz gerekebileceğinin bir işaretidir. Değilse, sürücüyü yüklemek için gerekli dosyaları indirip yükleyin. Ancak sorun yok gibi görünüyorsa, sürücüyü kaldırmayı da deneyebilirsiniz, kullanmaya çalıştığınız sürücüye sağ tıklayın dizüstü bilgisayarım Realtek Audio kullanıyor ve sağ tıklayıp Cihazı Kaldır’ı seçin. Windows’u yeniden başlatın ve hoparlörleri yeniden canlandırabilecek genel sürücülerini yeniden yüklemeye çalışır. Bu sorununuzu çözebilir.

BIOS’unuzu güncelleyin

Nadir durumlarda, bir donanım uyumsuzluğu, yazılım güncellemesi veya Windows’un yeniden yüklenmesi sesinizin durmasına neden olabilir ve BIOS’ta bir şey düzenlemeniz gerekebilir. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve genellikle başlangıçta Delete, F2 veya başka bir tuşa basarak BIOS / UEFI kurulum menüsüne girin .

İlk olarak, bir noktada devre dışı bırakılabileceğinden ses kartınızın BIOS’ta etkinleştirildiğinden emin olun. Bu yardımcı olmazsa, kullandığınız BIOS veya UEFI sürümünü kontrol edin ve dizüstü bilgisayarınızın üreticisinin web sitesindeki en son sürümle karşılaştırın. Üreticiniz yakın zamanda yeni bir sürüm yayınladıysa, güncellenmeye değer olabilir. BIOS güncellemesi de yanlış yapılırsa bazı şeyleri geri dönülemez hale getireceğinizden dolayı, talimatları okuduğunuzdan ve dikkatlice ilerlediğinizden emin olun.

Hoparlörleri Onarın

Sorunu yazılımda düzeltemezseniz, hoparlörlerin kendiliğinden bozulması veya bilgisayarınızın içinde bir kablo gevşemesi ihtimali vardır. PC’niz için bir onarım kılavuzu bulabilirseniz, onu açmaktan ve ne olduğunu görmekten korkmayın, ya da profesyonellerden yardım alabilirsiniz. Garanti kapsamındaysa onarım için üreticiye gönderin ya da sorunu sizin için teşhis edebilecek yerel bir dükkan bulun. Bu işinizi çözecektir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 1
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir