1. Anasayfa
 2. Haberler

Doğu Anadolu Gözlemevi 2021’de hizmete girecek

Doğu Anadolu Gözlemevi 2021’de hizmete girecek
0

TURKSAT, Türkiye Uzay Ajansı, EMEA Uzay Cerrahları Birliği’nin dayanağıyla Capital Exhibition tarafından online olarak hakikatleştirilen ve 2 gün sürecek 5. Küresel Uydu ve Uzay Fuarı-Evrensel Sat Show faalliğinin ilk günündeki webinarda “Türkiye Uzay Ajansı ve Taktiği” konuşuldu.

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, faallikte yaptığı konuşmada, Türkiye Uzay Ajansı’nın ilk çalışmasının Doğu Anadolu Gözlemevi olacağını belirterek, “2021’de açılacak Doğu Anadolu Gözlemevi için coşkuluyuz. Bu gözlemevi 4 metre çapında aynaya sahip olacak.” dedi.

Doğu Anadolu Gözlemevi 2021 de hizmete girecek #1

Üniversiteden tüm ölçekteki işletmelere kadar uzay ile alakalı olan tüm hissedarları desteklediklerini aktaran Yıldırım, şunları kaydoldu:

“Türkiye’de uzay ile ilişkili kısımları olan üniversiteler var. Gençlerin uzay ile alakalı kısımlara alakaları çok yüksek. Türkiye Uzay Ajansı’nın çalışmaları ve yerlileştirme sayesinde bu kısımların rakamlarının daha da çoğalacağına inanıyorum. Öte yandan, TURKSAT 5A ve 5B uydularını yakında uzaya göndereceğiz. TURKSAT 6A, yüzde 60 yerlilik oranıyla üretilecek ilk uydu olacak.”

Doğu Anadolu Gözlemevi 2021 de hizmete girecek #2

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir