1. Anasayfa
 2. Haberler

Donald Trump, Çin’in en büyük yonga üreticisini menetmeyi tasarlıyor

Donald Trump, Çin’in en büyük yonga üreticisini menetmeyi tasarlıyor
0

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında devam eden ticaret savaşlarından en çok etkilenen firmalardan biri olan Huawei, Amerika Birleşik Devletleri ve Google tarafından muhtelif yaptırımlarla karşı karşıya kalmış ve işletmenin Amerikan işletmeleriyle iş yapması yasaklanmıştı.

Donald Trump idaresinin, eş bir kararı Çin’in en büyük yonga üreticisi Semiconductor Manufacturing International Corporation SMIC firmasına da uygulayabileceği belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri Korunma Bakanlığı’nın, Huawei ve ZTE gibi öbür Çinli işletmelere müteveccih yaptırım kararının Çinli SMIC firmasına uygulanıp uygulanmayacağı yapılan görüşmeler sonrasında belirli olacak.

PENTAGON HABERİ DOĞRULADI

Mevzubahisi haber, bir Pentagon yetkilisi tarafından doğrulandı. Amerika Birleşik Devletlerinin Çin’in en büyük yonga üreticisini neden menetmek istediğine dair ayrıntılar ise henüz belirli değil. Ancak Donald Trump’ın, SMIC ile Çin ordusu arasında rastgele bir iletişim olup olmadığını incelediği belirtiliyor.

smic

SMIC: YANLIŞ ANLAŞILMA OLURSA DÜZENLEMELİYİZ

Mevzuyla alakalı SMIC tarafından yapılan açıklamada, “Amerika Birleşik Devletlerinin bizi kara listeye almayı düşünmesi bütün bir şok. Çin ordusuyla hiçbir ilişkimiz yok ve muhtemel yanlış anlaşılmaları düzenlemek için Amerika Birleşik Devletleri hükümeti ile beraber çalışmaya hazırız.” ifadeleri kullanıldı.

SMIC’in, Trump idaresinin güç gidişatta vazgeçtiği Çinli firmalardan biri olan Huawei ile aynı mukadderatı paylaşıp paylaşmayacağı önümüzdeki günlerde belirli olacak.

:

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir