1. Anasayfa
 2. Haberler

Dünya eşi özelliklere sahip 45 seyyare keşfedildi

Dünya eşi özelliklere sahip 45 seyyare keşfedildi
0

Dünya benzeri özelliklere sahip 45 gezegen keşfedildi

İsveç Lulea Teknoloji Üniversitesi’nden bilim insanları, Dünya’ya eş kalitelere sahip atmosfer ve suyun bulunduğu 45 seyyare tespit ettiklerini açıkladı.

Tahlilciler, atmosferlerdeki kimyevilerin Dünya’dakilere ne kadar benzediğini tanımlamak için, seyyarelerin sıcaklıklıklarını ve maddelerin uzaya ne kadar vakitte salındığını çözümleydi.

İlk evvel 55 dış seyyareyi yeni usulle araştıran bilim insanları, bu seyyarelerden sadece 17’sinin Dünya eşi olabileceğini tespit etti.

DÜNYA’YA EŞ 45 SEYYARE BULUNDU

Araştırmalarını genişleten takım, kriterlerini karşılayan 28 seyyare daha buldu. Böylece Dünya eşi özellikler gösteren seyyarelerin rakamı 45’e yükseldi.

GEZEGEN

Bilim insanları, mevcut CHEOPS ve kısa bir vakit sonra araştırma yapmaya başlayacak James Webb teleskobu da dahil olmak üzere, gelişmiş yer ve uzay tabanlı vazifelerin bu araştırmayı kullanarak bulgu yapabileceğini söyledi.

Avrupa Uzay Ajansı tarafından 18 Aralık 2019 tarihinde başlatılan bir uzay teleskobu olan CHEOPS, dış seyyareleri kollamak için kullanılıyor.

Aşınan Hubble Uzay Teleskobu’nun yerine geçmesi tasarlanan ve 2021 senesinde yörüngeye fırlatılacak James Webb Uzay Teleskobu ise, Güneş sisteminin ötesinde keşfedilen yeni seyyarelerin bir haylisinin atmosferinin, hayat için uygun olup olmadığını inceleme edecek.

james

:

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir