1. Anasayfa
 2. Haberler

Dünyanın en büyük oyun konsolu PlayStation 5’ten PS4 oyunlarına tam destek

Dünyanın en büyük oyun konsolu PlayStation 5’ten PS4 oyunlarına tam destek
0

Merakla beklenen yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için Sony’den resmi fiyat açıklaması dün akşam geldi. Dün akşam ayrıca önemli bir oyun detayı daha verildi.

Diskli ve disksiz olmak üzere iki farklı versiyonu olan PlayStation 5, disksiz sürümüyle yurt dışında 399 dolar, fiziksel disk sürücülü versiyonuyla ise 499 dolar fiyat etiketine sahip olacak. 19 Kasım tarihinde konsol tüm ülkelerde satışa sunulacak model, resmi olarak aktarıldığı kadarıyla PS4 için çıkan oyunların yüzde 99’una geriye dönük olarak destek verecek. Yani konsol çıktığı zaman kişiler hali hazırda sahibi oldukları PS4 oyunlarının hemen hepsini rahatlıkla oynamaya devam edebilecek. Henüz Türkiye fiyatı açıklanmayan konsolun, boyut olarak şimdiye kadar yapılmış en büyük oyun konsolu olduğu da artık netleştirilmiş durumda. Bunun arkasında ise yeni nesil donanımları serin tutmak için kullanılan güçlü soğutma sistemi yer alıyor.

PlayStation 5 için temel teknik detaylar şöyle

Tekrardan hatırlamak adına yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Hepsine ek olarak PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir