1. Anasayfa
 2. Haberler

Elektrikli scooter kullanımıyla ilgili yönetmelik geliyor; işte ayrıntılar

Elektrikli scooter kullanımıyla ilgili yönetmelik geliyor; işte ayrıntılar
0

Elektrikli scooter kullanımının her geçen gün daha da arttığı Türkiye’de scooter yönetmenliğiyle ilgili ilk adım atıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu konuyla alakalı bir toplantı gerçekleştirdi.

Şu anda Türkiye’de 35 bin e-scooter olduğunu belirten Karaismailoğlu, bu scooter’ların 3 milyon vatandaş tarafından kullanıldığını dile getirdi. Özellikle salgın döneminde, alternatif ulaşım araçlarına olan talebin ve bu araçların trafikte varlığının hızla arttığını söyleyen Karaismailoğlu, günün şartlarına ve beklentilere uygun, yenilikçi bir hareketlilik sistemi oluşturmak amacıyla çalışmalarına hız verdiklerini ifade etti. Mikro hareketlilik araçlarının gürültüsüz olmalarının yanı sıra, karbon emisyonu açısından çevre dostu sistemler olduğunu da ifade eden Karaismailoğlu, bu noktada mikro hareketlilik araçlarının yaygınlaşması, belli standartların ve güvenli seyahatin sağlanması amacıyla düzenleme yapılması için adım attıklarını dile getirdi.

Elektrikli scooter modelleri için yerliliğe teşvik edilecek

Taslağa göre azami hız sınırının 18 kilometre olacağını söyleyen Karaismailoğlu, iki kişinin scooter kulanmasına izin verilmeyeceğini de dile getirdi. 16 yaşından küçüklerin de trafikte scooter kullanamayacakları da ifade ediliyor. Yönetmelikte şehirlerarası yollar ve azami hız sınırı 50 km/saat üzerinde olan karayollarında da kullanılmaması öneriliyor. Taslakta aynı zamanda yerli yazılım ve donanım kullanılmasının teşvik edileceği ve yerli ürün kullanan firmalara da kolaylıklar sağlanacağı dile dile getiriliyor.

İlginiz Çekebilir

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir