1. Anasayfa
 2. Windows

Elektronik Ürünler Ne Zaman İndirime Girer?


0

Elektronik ürünler artık hayatımızın her alanında bulunuyor. Bazıları ucuz fiyatlara sahip olsa da büyük kısmı yüksek fiyatlara satılıyor. Bu cihazları almak için kimimiz aylarca çalışıyor kimimiz harçlıklarını biriktiriyoruz. Bizim için bu kadar değerli teknolojik cihazlar maalesef şu an içinde olduğumuz durumdan dolayı pek alınabilecek fiyatta değiller. Birkaç ay önceki fiyatlarla şu an ki fiyatları karşılaştırdığımızda aradaki fark o kadar belli ki. Tabii fiyatların bu hale gelmesinde birçok etken rol alıyor. Bunların en önemlileri yüksek kur, üretimin az tüketimin aynı olması, vergiler ve satıcılar.

 Elektronik cihazlar neden bu kadar pahalı?

 Özellikle son zamanlarda ortaya çıkan Koronavirüs nedeniyle elektronik piyasasındaki şirketlerin bazıları üretimi durdurmak zorunda kaldı hatta bazıları ekonomik olarak çok büyük düşüşler yaşadı. Bunun etkisiyle piyasadaki istek aynı olduğu halde üretim azalınca ürünlerin fiyatı arttı. Ayrıca yine Korona virüsün etkisiyle kurlar rekorlara imza attı dolar en yüksek kura ulaştı tabii bunu etkisiyle yabancı ülkede ucuz olan cihaz ülkemizde fahiş fiyatlarla satılmaya başladı. Tabii vergileri de göz ardı etmemek lazım, zaten ülkeye çok yüksek fiyatlarla giren ürünler bir de yüksek vergi oranlarıyla karşılaşıyor ürünler neredeyse normal fiyatının iki katına kadar vergi alıyor bu da alınabilirlik oranını çok fazla düşüyor. Örnek vermek gerekirse geçtiğimiz günlerde oyun konsollarına %50 oranda vergi geldi 2700 TL fiyat bandına sahip bir konsol 5000 TL üzeri fiyatlara satılmaya başlandı. Tabii bu vergi belli bir tarihe kadar sürecek ancak vergi oranı düşmeden bir oyun konsoluna sahip olmak neredeyse imkânsız. Bu kadar zammın ve verginin üzerine bir de satıcı menfaati giriyor. Zaten yüksek fiyat etiketleriyle satılan bu ürünlerin fiyatı satıcısına göre değişiyor. Bu fiyatları çok olmasa da bir nevi etkiliyor.

 Elektronik cihazlar ne zaman indirime girer?

 Yurt dışından getirilen cihazlarda en büyük etken kur olduğu için öncelikle kurların düşmesi gerekiyor. Tabii bu bize bağlı bir etken değil dünya üzerinde ki Koronavirüs krizi bittiğinde kur büyük bir oranda düşecektir. Tabii bu ürünlerin fiyatına yansıyacaktır bu sayede ürün alınabilirlik seviyesi artacaktır. Koronavirüs geçtikten sonra üretim hızı da artacak şirketler tekrardan üretime başlayacaktır bu sayede gerekli talep sayısı kadar ürün üretilebilecek haliyle de fiyatlar düşecektir. Ürünlerin daha alınabilir olması için ülkemizde ki vergi ücretlerinin azalması da gereklidir vergi düştükçe ürün fiyatlarında gözle görülebilir düşüşler yaşanacaktır. Tabii fiyatların azalmasıyla birlikte satıcılar insanların kendi ürünlerine yönlenmesini sağlamak için fiyatlarda büyük indirimler yapacaktır bu sayede fiyatlar alınabilirlik seviyesine en yakın hale gelecektir. Aslında bir cihazın yeni çıkmış olması da onun fiyatına etki eden bir etken olduğundan yeni çıkan bir cihazı çıkış tarihinden en azından birkaç ay sonra almak daha düşük fiyata almak anlamına gelebilir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir