1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Elon Musk yeni Neuralink aygıtını ve “geleceği” gösterdi

Elon Musk yeni Neuralink aygıtını ve “geleceği” gösterdi

Elon Musk Neuralink

Tesla ve SpaceX’in başındaki ad Elon Musk, kısa vakit evvel sahibi olduğu Neuralink işletmeyi üzerinden ehemmiyetli bir tanıtım gerçekleştirdi.

Elon Musk tarafından uzun vakit evvel kurulan ve suskun sedasız büyük çalışmalar yapan işletme Neuralink, öğreniyorsunuz spesifik olarak insan beynini bilgisayarlara bağlayacak bir altyapı kurmak için çalışmalar yapıyor. İnsanların suni asap ağları ile bilgisayar, robot ya da öbür elektronik mahsulleri hakimiyet edebileceği seviyeye getirilmesi için çalışan Neuralink, Musk tarafından kısa vakit evvel yapılan sunumda alanda geldikleri son seviye ile karşımıza çıktı. Şirketin geliştirdiği yeni beyin – makine irtibat mahsulü artık dolaysız olarak “Link” olarak geçiyor ve ilk versiyona oranla çok daha minik olduğundan ve artık kulak arda takılmadığından dışarıdan görülemiyor. Kendisini yukarıyadaki resimde gördüğünüz Link, özel geliştirilen çok hassas bir robot ile alttaki çizimde de gösterildiği üzere insan kafatasına entegre ediliyor. Şimdilik beynin derinliklerine inilmiyor, yüzeyden idrak etme yapılıyor. Buradan beyin sinyallerini toplayan ve bunu dışarıya, öbür elektronik sistemlere / aygıtlara aktarabilen Link, Elon Musk tarafından bir FitBit mahsulüne benzetiliyor.

Halen prototip evresinde olan ve bir günlük batarya ömrü sunuyor Manyetik şarj makineyi ile şarj edilecek denilen Link, bir hayli fayda ile yolda bulunuyor. Musk bu implant ile elektronik makinelerin Misalin akıllı telefon yalnızca düşünerek idarenebileceğini aktarıyor. Ancak alanda bizce çok daha ehemmiyetli başka bir fayda da yer alıyor. O da sıhhat oluyor. Link üzerinden Neuralink‘in ileride felç, âmâlık, hafıza kaybı, bağımlılık, duyma kaybı gibi şeylerin yanı gizeme anksiyete ve bunalım gibi meselelerin çözümünde de kullanılabileceği aktarılıyor. Bu da gerçekten çok ama çok ehemmiyetli görünüyor. Aygıtın ayrıca insan bedenini kesintisiz olarak takip edebileceği ve kalp krizi gibi gidişatları anlık olarak bildirebileceği de çok dikkat toplayan ayrıntılar arasında yer alıyor.

Elon Musk, Neuralink ile asıl biyonik insan yarıyılını başlatmak istiyor

Yakında insan üstü muayenehane sınamaları başlayacak denilen, şimdilik hayvanlar üzerinde test edilen altyapı, gerçekten çok alaka çekici görünüyor. Musk bu sistem ile suni zekâ ile insan beynini birleştirmeyi de istiyor ve uzak gelecek olağanüstü olacak gibi görünüyor.

Yorum Yap
İçeriğe tepkiniz nedir?

Yazar Hakkında

Orta okuldan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yorum Yap