En çok kullanılan bilgisayar işletim sistemleri muhakkak oldu
 1. Anasayfa
 2. Haberler

En çok kullanılan bilgisayar işletim sistemleri muhakkak oldu

0

NetMarketShare’in Ağustos 2020 bilgilerine göre, şu anda bilgisayarlarda en çok kullanılan işletim sistemlerine Windows damga vurmuş gidişatta.

Microsoft’un 2015 senesinde piyasaya sürdüğü işletim sistemi Windows 10, yüzde 56,42’lik pazar hissesiyle listenin doruğunda yer aldı.

2009 senesinde yayınlanan ve şu anda Microsoft’un destekledimediği Windows 7 ise yüzde 26,03 hisseyle ikinci sırada yer almayı muvaffak oldu.

Windows 7’nin yayınlanmasının üzerinden 10 seneden fazla bir zaman geçse de hala dünya genelinde milyonlarca bilgisayar bu işletim sistemini seçim ediyor.

windows

WINDOWS XP, WINDOWS 8’İ GEÇTİ

Takribî 19 sene evvel yayınlanan ve bir hayli bilgisayar kullanıcısının gönlüne taht kuran Windows XP, yüzde 1,26’lık pazar hissesiyle, kendinden çok daha genç Windows 8’i geçmeyi muvaffak oldu. Windows 8’in şu anki pazar hisseyi ise yüzde 0,57 olarak açıklandı.

Windows XP’nin hala dünya üzerindeki  25,2 milyon bilgisayarda kullanıldığı hipotez ediliyor.

İlk iki sırada yer alan ve toplam pazarın yüzde 82’sini oluşturan Windows 10 ve Windows 7’nin ardından, üçüncü sırada yüzde 3,49 ile MacOS X 10.15 geliyor.

Açıklanan bilgilere göre, şu anda dünya genelinde 2 milyardan fazla bilgisayar bulunduğu hipotez ediliyor.

:

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir