1. Anasayfa
 2. Haberler

Facebook, Amerika Birleşik Devletleri tercihlerine 1 hafta kala politik reklamları durduracak

Facebook, Amerika Birleşik Devletleri tercihlerine 1 hafta kala politik reklamları durduracak
0

Facebook, ABD seçimlerine 1 hafta kala siyasi reklamları durduracak

Amerika Birleşik Devletlerinde 3 Kasım’da yapılacak olan başkanlık tercihleri yanaşırken, gözler sosyal medyanın üzerinde.

Daha evvel Facebook’un, yanaşan Amerika Birleşik Devletleri başkanlık tercihleri evveli hem yanlış bilginin dağılmasını yasaklamak hem de seçmenleri etkilememek için tüm politik reklamları durdurabileceğini sizlerle paylaşmıştık.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, tercihlere müdahale ihtiyatları kapsamında aldıkları kararı sosyal medya hesabından duyurdu.

facebook

Başlıklar

“HER ZAMANKİ GİBİ BİR TERCİH OLMAYACAK”

Ülkenin böylesine dağılındığı ve tercih neticelerinin günler, hatta haftalar sonra sonuçlanabileceği bir etrafta sivil itaatsizlik tehlikesinin çoğalmasından kaygı dinlediğini belirten Zuckerberg, ”Bu tercih her zamanki gibi bir tercih olmayacak ve bu surattan herkesin demokrasimizi koruma mesullüğü var.’‘ ifadesini kullandı.

7 GÜN KALA REKLAMLAR DURDURULACAK

Tercihlere 7 gün kala Facebook’ta politik reklamlara izin verilmeyeceğini vurgulayan Zuckerberg, tercih neticeleri açıklanmadan evvel galibiyet bülten eden adayların paylaşımlarına ise ihtar yaftayı ilave edeceklerini kaydoldu.

Zuckerberg, ayrıca rey kullanmaya gidenlerin koronavirüse tutulacağını iddia eden paylaşımların Facebook’tan kaldırılacağını ifade etti.

trump

POLİTİKACILAR İÇİN FACEBOOK’UN EHEMMİYETİ BÜYÜK

Facebook, senelerdir politikacıların reklam verdiği bir numaralı platform konumunda. Platformda reklamlar için en çok para tüketen adlardan biri de Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump.

Misalin Trump, geçtiğimiz haziran ayında sadece bir haftada 2.2 milyon dolarlık Facebook reklam tüketmesi yapmıştı.

Ayrıca Demokrat başkan adayı Joe Biden, geçtiğimiz haftalarda Facebook reklamlarına 5 milyon dolar tüketerek Trump’ı geçmeyi muvaffak oldu.

:

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir