1. Anasayfa
 2. Haberler

Ford ve Bosch otomatik park sistemini tanıttı

Ford ve Bosch otomatik park sistemini tanıttı
0

Otomobilinizden indiğinizde, telefonunuza tek bir değiş yaparak taşıtınızın otomatik olarak park edildiğini düşünün.

İşte Ford ve Bosch bütün de bunu yaşama geçirebilmek için yeni bir teknoloji geliştirdi. Mevzubahisi teknoloji için Bosch’un uslu irtibat alt yapısı V2I özelliklerini kullanan Ford, vasıtaların sürücüsüz bir biçimde park yeri bulup park etmesini sağlıyor.

İki işletme, yeni teknolojinin nasıl çalıştığı göstermek için yeni bir test videosu yayınladı.

Yolcular otomobilden indiğinde, sürücü uslu telefonundaki uygulamayı kullanarak Bosch’un sistemini faal ediyor. Daha sonra otoparkın her tarafına yerleştirilen sensörler devreye giriyor ve vasıta boş bir park alanı bulmak için harekete geçiyor.

Yerleştirilen sensörler sayesinde manileri fark edip buna göre manevralar yapan vasıta, galibiyetli bir biçimde kendini park edebiliyor.

otomobil

Sürücü işi bittiğinde yine otoparktaki belli alana geliyor ve telefonundaki uygulamayı kullanarak taşıtı park ettiği yerden geri çağırabiliyor.

Bu teknoloji, devasa otoparklarda boş yer arayan veya taşıtını nereye park ettiğini unutanlar için oldukça yararlı olabilir.

bosch

Alman mühendislik ve teknoloji işletmeyi Bosch, yeni teknolojinin otomatik parkın yanı gizeme, taşıtları belli şarj veya devireme noktalarına da yönlendirebileceğini söylüyor.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir