Google Play Hizmetleri Nedir?
 1. Anasayfa
 2. Mobil

Google Play Hizmetleri Nedir?

Google Play Hizmetleri nedir? Google Play hizmetlerinin ne yaptığını, Google Play Hizmetleri nasıl kaldırılabilir, ihtiyacınızın olup olmadığını ve daha fazlasını açıklıyoruz.

0

Google Play Hizmetleri nedir? Google Play hizmetlerinin ne yaptığını, ihtiyacınızın olup olmadığını ve daha fazlasını açıklıyoruz.

Bir süredir Android telefon kullanıyorsanız “Google Play Hizmetleri” adlı bir programın sürekli çalıştığını görmüş olacaksınız. “Google Play Hizmetleri” nedir ve silmemiz gerekir mi?

Google Play hizmetlerinin ne yaptığına ve ihtiyacınız olup olmadığına bir göz atalım.

Başlıklar

Google Play Hizmetleri Nedir?

Google Play Hizmetleri, uygulama geliştiricilerinin hayatlarını kolaylaştıran Android‘in ayrılmaz bir parçasıdır. Uygulamalar ve Google’ın Hizmetleri arasında bir köprü görevi görür, böylece geliştiriciler Google ile ilgili özellikleri kolayca uygulayabilirler.

Google Play Hizmetlerine İhtiyacınız Var Mı?

Android uygulamaları söz konusu olduğunda “ihtiyaç” muhtemelen çok güçlü bir kelimedir, ancak birçok uygulamaya girdiğini göreceksiniz. Bir uygulama geliştiricisi, uygulamasının Google’ın hizmetlerinden birini kullanmasını istediğinde, Google Play hizmetlerinden geçmesi gerekir.

Bu nedenle, Google Play hizmetlerini kaldırdıysanız, birçok uygulama için işlevselliği bozacaktır. Tabii ki, hizmeti ilk etapta kaldırabilirseniz.

Google Play Hizmetlerini Kaldırabilir Misiniz?

Google Play Hizmetleri, uygulamaların size bilgi göstermesi için gerekli olduğundan, Android bunları kaldırmanıza izin vermez. Bu nedenle, uygulamayı kaldırmak için resmi bir yol yoktur.

Geçmişte, Google Play hizmetlerini diğer tüm uygulamalar gibi devre dışı bırakmak mümkündü. Ancak, bu günlerde, uygulamayı devre dışı bırakamaz veya zorla durduramazsınız denerseniz her iki seçenek de grileşir.

Ancak Google Play Hizmetleri Çok Fazla Pil Tüketiyor!

Bunu okuma şansınız var çünkü Google Play Hizmetleri şu anda pilinizi deli gibi yiyor. Hizmeti devre dışı bırakmaya çalışmak yerine, daha iyi bir çözüm var: Google Play hizmetlerini kullanmanın ne olabileceğini düşünün.

Örneğin, Google Haritalar’a büyük ölçüde dayanan bir uygulama kullanıyorsanız, Google Play hizmetlerini ihtiyaçlarınıza göre fazla mesai yapmaya zorlar. Bu uygulamanın kullanımını azaltırsanız, Google Play hizmetlerinin çağrılma sayısını azaltır ve böylece pil tüketimini azaltırsınız.

Benzer şekilde, konumunuzu izleyen uygulamaların da bunu yapmak için Google Play hizmetlerinden izin alması gerekir. Google Play Hizmetleri nedeniyle piliniz düşmeye başlarsa, konum izleme kullanımınızı azaltın veya Ayarlar> Konum> altında GPS özelliğini tamamen kapatın.

Google Play Hizmetleri Nasıl Güncellenir?

Google Play Hizmetleri uygulama içi işlevsellik için önemli bir rol oynadığından, güncel tutmak iyi bir fikirdir. Güncel değilse, bazı uygulamalar en son sürümü alana kadar çalışmayı reddedebilir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir