1. Anasayfa
 2. Haberler

Google, Türkiye’de yayınlanan reklamlar için ek yüzde 5 kesinti yapacak

Google, Türkiye’de yayınlanan reklamlar için ek yüzde 5 kesinti yapacak
0

Türkiye’de 20 Mart 2020 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanan Dijital Hizmet Vergisi Uygulama Genel Tebliğiyle, reklam başta olmak üzere dijital ortamdan sunulan hizmetlere yüzde 7,5’lik hizmet vergisi uygulanmasına karar verilmişti.

Google ise bu kararın ardından bugün yeni bir açıklama yayınlayarak, ülkemizdeki reklamlardan ek yüzde 5’lik bir kesinti yapacağını duyurdu.

Google tarafından yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Google, 1 Kasım 2020’den itibaren geçerli olmak üzere Birleşik Krallık, Türkiye ve Avusturya’da yayınlanan reklamlar için yeni ücretler almaya başlayacaktır.

Türkiye’de yayınlanan reklamlar için faturanıza veya ekstrenize yüzde 5 Yasal İşletim Maliyeti eklenecektir.

Yasal İşletim Maliyetleri, Türkiye’de yasal düzenlemelere uymanın getirdiği maliyet ve karmaşıklığın önemli ölçüde artması nedeniyle eklenmektedir.”

google-vergi

Yeni uygulama, Türkiye’nin yanı sıra Avusturya ve Birleşik Krallık’ta geçerli olacak. Türkiye ve Avusturya’da yüzde 5 olacak olan kesinti, Birleşik Krallık’ta ise yüzde 2 olarak uygulanacak.

Google Play Store ve YouTube Premium üzerinden yapılan harcamalardan ayrıca bir kesinti yapılıp yapılmayacağı ise bilinmiyor.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir