1. Anasayfa
 2. Haberler

Google’dan arıyorum diyen dolandırıcıların rakamı arkasıydı

Google’dan arıyorum diyen dolandırıcıların rakamı arkasıydı
0

Uslu telefon kullanım oranlarının bir hayli çoğalmasıyla internet kullanımı da bir o kadar arkasıydı. İnternet civarını büyük bir kaynak olarak gören dolandırıcılar ise muhtelif usullerle kullanıcıları aldatmanın peşinde.

Örneğin Google tarafından hizmete sunulmuş fiyatsız bir harita uygulaması olan ‘Google Haritalar’ servisinde, kayıtlı binlerce firma bulunuyor ve Google bu firmalardan rastgele bir fiyat almıyor.

Ancak makûs maksatlı bireyler, Google Haritalar’a kayıtlı veya yeni kayıt oluşturmuş firmaları arayarak fiyatsız servisleri fiyatlıymış gibi sunuyor ve firmalardan para arz ediyor.

GOOGLE

Google Haritalar’a kayıtlı firma sayfalarından alakalı telefon numaralarına ulaşan dolandırıcılar, firmaları arayarak ’Google Haritalar’daki yerinizi yanlış, değiştirmek ister misiniz?’ diye soruyor ve bu farklılık için fiyat arz ediyor.

Google’dan gelmiş gibi gösterilen aramaya güvenen firma sahipleri de karşı tarafa ödeme yaparak tuzağa düşüyor.

Dolandırıcıların en çok müracaat ettiği usul ise ‘Para ödemezseniz şirketiniz silinir’ palavrayı. Firma sahiplerine Google’dan aradıklarını söyleyen makûs maksatlı bireyler, senelik 500 lira ortamında harita firma kaydı aktüelleme kıymeti arz ediyor.

Dolandırıcılar ayrıca, Google’ın firma doğrulaması için yolladığı ve içerisinde doğrulama kodunun olduğu zarfa kadar her şeyi birebir taklit ediyor.

google

Dolandırıcıların firma sahiplerine yolladığı sahte bilgiler kapsayan yukarıyadaki zarfa baktığımızda, zarfın üzerinde “Google Business” ifadesinin yer aldığını görüyoruz.

Oysa Google’a ait orijinal zarfın üzerinde ‘Google My Business Benim şirketim’ yazması gerekiyor.

Ayrıca Google, kullanıcılara şirketini doğrulayabilmeleri için ‘Doğrulama kodunun” yer aldığı bir zarf yolluyor, ancak sahte zarfın üzerinde ‘Haritalar Aktüelleme PİN’İ’ ibaresi yer alıyor.

Zarfın içinden çıkan dokümanda ise yeniden sahte olduğunu ele veren bazı kısımlar bulunuyor.

google

Google, ‘Haritalar’ ve ‘Firma kaydı’ servislerini kullanıcılara tamamen fiyatsız bir biçimde sunuyor.  Firma sahipleri, “Google Benim Şirketim” irtibatı üzerinden tüm farklılıkları fiyatsız bir biçimde gerçekleştirebiliyor.

Bu sebeple sizi Google’dan aradığını söyleyip sizden para arz eden alttaki numaralar ve eşi numaralara asla inanmamanız gerekiyor.

Ayrıca sizden para arz eden sahte aramaları, alttaki irtibattan Google’a rapor edebilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir