1. Anasayfa
 2. Haberler

Herkes şaşkın; Microsoft oyun şirketi Bethesda’yı satın aldı

Herkes şaşkın; Microsoft oyun şirketi Bethesda’yı satın aldı
0

Yeni nesil oyun konsolları Xbox Series X ve Xbox Series S önesinde Microsoft büyük bir adım attı ve oyun şirketi Bethesda firmasını satın aldı.

499 dolarlık Xbox Series X ve 299 dolarlık kardeşi Xbox Series S, Türkiye’de sırasıyla 7.499 TL ve 4.599 TL fiyat etiketleriyle satılacak haberleri ve fazlasıyla gündemde düşmüyor. Microsoft tarafının oyun dünyasındaki en büyük hamlesi ise Bethesda firmasını (Çatı şirket ZeniMax Media dahil ZeniMax çatısı altında yer alan id Software, Arkane Studios, Tango Gameworks, Alpha Dog Games, Machine Games ve Roundhouse Studios stüdyoları) satın alması oldu. Bunun için 7,5 milyar dolarödediği aktarılan firma, bu hamlesiyle Elder Scrolls, Fallout, Wolfenstein, Prey ve Dishonored gibi efsane olmuş oyunların da sahibi olmuş durumda. Xbox dünyasının geleceği ve Game Pass kataloğu için gerçekten büyük bir adım atan firma, bu sürpriz adımla herkesi çok ama çok şaşırtmış durumda. Bu haber detaylarına aşağıda yer verdiğimiz yeni konsollar için de gerçekten önemli görünüyor. Bu arada Bethesda yani artık Microsoft tarafının Deathloop ve GhostWire: Tokyo oyunlarını 1 yıl süreyle özel olarak sadece PS5’e çıkaracak olması da günün en ilginç detayları arasında yer alıyor. Çünkü bu durum için daha önceden yapılan anlaşmalar bulunuyor.

Xbox Series S için teknik detaylar şöyle

Xbox Series S abisi ile aynı güçte bir işlemciyle geliyor ve 4K oyunculuğa odaklanmadığından 120 FPS’e kadar destekli 4 teraflop gücünde bir GPU taşıyor. 10 GB GDDR6 RAM ile gelen ancak oyun geliştiricilere 7,5 GB RAM alanı veren konsol, direkt olarak 1440p oyunculuğu hedefliyor ve 512 GB SSD kullanılıyor. Konsolda Ray Tracing desteğinin olduğunu da belirtmek gerekiyor. Series S, Xbox One X’ten CPU tarafında 4 kat, GPU tarafında ise 3 kat daha güçlü bir seçenek oluşturuyor.

Xbox Series X için teknik detaylar şöyle

Konsol her biri 3.8 GHz hızında çalışan sekiz çekirdekli özel 7 nm AMD Zen 2 işlemci ve toplam 12 teraflops AMD RNDA 2 GPU yani ekran kartı üzerine kuruluyor. 16 GB GDDR6 bellek kullanan (Firmalara 13,5 GB) konsol, çok yüksek hız sunan 1TB boyutunda özel NVME SSD depolama birimine sahip. 4K UHD Blu-Ray bir optik sürücü barındıran ve dahili depolaması arkaya takılan 1 TB harici kart ile artırılabilen konsol, inanılmaz ışık / gölge detayları sunan Ray Tracing desteğine de sahip ve ses konusunda da ciddi özellikler ile yolda bulunuyor.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir