1. Anasayfa
 2. Haberler

Huawei HarmonyOS’lu ilk telefon için resmi çıkış açıklaması

Huawei HarmonyOS’lu ilk telefon için resmi çıkış açıklaması
0

Yeni nesil işletim sistemi HarmonyOS üzerine kurulan Huawei imzalı ilk akıllı telefon modeli resmi olarak yolda bulunuyor.

HuaweiHarmonyOS, geçtiğimiz yıl 2020 içerisinde akıllı telefonlara da girecek denilmişti. Dr. Wang Chenglu, 2020’de HarmonyOS işletim sistemine sahip bir akıllı telefonun geleceğini müjdelemişti. Ancak hatırlarsınız bu bilgi daha sonra Huawei sözcüsü tarafından yalanlanmıştı. O zaman firmanın kendi işletim sistemini tablet, telefon ve dizüstü bilgisayar modellerine getirme amacı da bulunmuyor denilmişti. Kısa süre önce ise firma HarmonyOS 2.0 ile bunu değiştirecek denildi. Sağlam kaynaklar HarmonyOS kullanan ilk akıllı telefonun yıl sonunda resmi olarak lanse edileceğini aktardı.  Ancak bu bilgi de kısa süre önce CEO Richard Yu tarafından rafa kaldırılmıştı. Richard Yu açık şekilde 2020’de HarmonyOS kullanan bir modeli gelmeyeceğini aktardı.

Richard Yu son açıklamasında ise işletim sistemine sahip ilk modellerinin 2021’de geleceğini açıkladı. İşlemci sorunları nedeniyle 2021’de akıllı telefon üretmeyi bırakabileceği iddia edilen firmanın, bu bakımdan HarmonyOS‘lu ilk modeli satışa çıkarıp çıkaramayacağı henüz yüzde 100 olarak kesinleşmiş değil. Ancak yine de resmi olarak bu açıklamanın gelmesi ilk cihaz için merak düzeyini arttırıyor.

Huawei HarmonyOS işletim sistemli ilk modeli global pazara hiç çıkmayabilir

Daha önce de söylediğimiz gibi ilk model bir amiral gemisi de olmayacaktır. Firmanın yeni dönemi  orta seviye bir cihaz ile başlatması bekleniyor. Huawei’nin ilk aşamada iOS ve Android tarafıyla rekabet gibi bir amacı da bulunmuyor. Bu açıdan çok rahat bir çıkışa imza atabilir denilen şirket, biliyorsunuz ABD’den bağımsız kendi işlemcilerini de geliştiriyor. Dev firma ABD’nin ambargosu üzerinden tam bağımsızlık yolunda emin adımlarla ilerliyor. Ancak ilk ABD’den bağımsız işlemcilerin 45 nm olacağı gelen bilgiler arasında.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir