Huawei neden IFA’da 5 nm Kirin işlemcisini tanıtmadı?
 1. Anasayfa
 2. Haberler

Huawei neden IFA’da 5 nm Kirin işlemcisini tanıtmadı?

0

Huawei tarafına işlemci üretimi ve kullanımı konusunda ABD ambargosunun genişlemesi planları değiştirmiş durumda. Firma bu yüzden yeni işlemcisini de tanıtmadı.

Bilmeyenler için Trump yönetimi geçtiğimiz aylarda Huawei’nin akıllı telefon işlemcilerine erişimini kısıtlayacak bir düzenleme değişikliği yaptı. ABD bu kararı ile Huawei‘nin ana işlemci üreticilerinden TSMC gibi firmalarla olan ticari ilişkisini kesti. Yürürlüğe alınan kararın merkezinde işlemci üretiminde kullanılan ABD yapımı ekipmanları kullanan firmaları, lisans anlaşmalarıyla Huawei‘ye işlemci sağlama konusunda engellemek yer alıyordu. Firma bu yüzden de Kirin işlemci üretimini bitirme kararı aldı. Hatta 15 Eylül tarihinden sonra Kirin işlemcileri üreten HiSilicon fabrikalarının durduracağı aktarılmıştı. ABD daha sonra bu işlemci tarafına yönelik ambargoyu iyice genişletti. Son hamle ışığında Huawei artık üretiminde ABD teknolojilerinin kullanıldığı (Donanım yanında yazılım da dahil) işlemcileri satın alarak telefonlarında kullanmayacak.

Bu yüzden de HuaweiIFA 2020 kapsamında yani geçtiğimiz hafta 5 nm üretim sürecinden çıkan dünyanın ilk mobil işlemcisi Kirin 1000 / 9000‘ini tanıtmadı. Normalde işlemcinin 3 Eylül tarihinde tanıtılması bekleniyordu. Aktarıldığı kadarıyla Huawei şu an Mate 40 serisinde kullanılacak yeni işlemcinin 15 Eylül tarihine kadar TSMC tarafından kendilerine istedikleri miktarda teslim edilip edilmeyeceğini bilemiyor. TSMC’nin bu tarihe kadar verilen siparişi tamamlamak adına gece gündüz üretim yaptığı ancak yine de yetişmeme ihtimali olduğu aktarılıyor. Bu yüzden de firma 5 nm Kirin 1000 / 9000 üzerine fazla dikkat çekmek istemediği gelen bilgiler arasında yer alıyor.

15 Eylül sonrasında Huawei için işlemci planları değişiyor. Firma bu yüzden tamamen Çin tasarımı bir işlemci üretmek adına çalışıyor. Bu konuda aslında genel olarak tüm Çin çalışmalar yapıyor. Devlet de bu sürece destek veriyor ve ciddi yatırımlar gerçekleştiriliyor. Hatta Qualcomm gibi işlemci üreticilerinden Çin’e büyük rakamlar verilecek onlarca mühendisin getirildiği de aktarılıyor. Çin teknoloji konusundaki en büyük dışa bağımlılığı olan işlemci tasarımı ve üretimini önümüzdeki yıllarda tamamen çözecek gibi görünüyor.

Huawei için kısa süre önce MediaTek bir başvuru yapmıştı

İşte bu yüzden önemli üretici MediaTek, ABD’ye Huawei’ye işlemci satabilmek adına başvuruda bulundu. Eğer bu başvuru kabul edilmezse MediaTek Huawei’ye işlemci satamayacak. Bu da Huawei tarafını işlemci konusunda yeni çözümler üretmeye yönlendiriyor. Firmanın ABD hamlesi yüzünden Qualcomm ya da Samsung‘dan da işlemci alma şansı bulunmuyor. Bu yüzden firma içe dönüş hazırlığı yapıyor.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir