1. Anasayfa
 2. Haberler

Huawei’nin geliştirdiği arama motoru Petal Search ile tanışın

Huawei’nin geliştirdiği arama motoru Petal Search ile tanışın
0

Kendi dünyasının oluşturan Huawei, kendi geliştirdiği arama motoru Petal Search ile artık sınırları aşıyor. İşte bilinmesi gerekenler;

Huawei’nin geliştirdiği arama motoru Petal Search, artık hem kullanıcıların aradıkları bilgiye hızla ulaşmasını sağlıyor hem de gelişmiş bir uygulama dağıtım merkezi olarak çalışıyor. Petal Search, doğrudan telefonların ana ekranından da kullanılabiliyor. Huawei’den yapılan resmi açıklamaya göre uygulama marketi AppGallery ile doğrudan entegre çalışan ve Qwant ile Yandex arama motorlarının gücü ile birçok farklı kaynaktan aynı anda uygulama araması yapabilen Petal Search, bulunan uygulamaların hangi kaynaktan yükleneceği ve Huawei’nin güvenlik testlerinden geçip geçmediği bilgisini de sonuç ekranında gösteriyor.

Aktarıldığı kadarıyla burada yararlanılan üçüncü parti kaynaklar arasında Aptoide, APKMonk, APKPure, APKCenter ve UpToDown yer alıyor. Böylelikle “Kullanıcılar tam olarak istedikleri uygulamayı, istedikleri kaynaktan ve güvenlik kontrolleri önceden yapılmış şekilde indirebiliyor” deniyor. Petal Search’ün aynı zamanda indirilen ve daha önce cihazda bulunan uygulamaların güncellemelerini de kontrol edebiliyor. Bu da oldukça önemli ve kullanışlı görünüyor.

Huawei’nin geliştirdiği arama motoru Petal Search ile tanışın 3 – ekran resmi 2020 09 12 10 1

Huawei’nin geliştirdiği arama motoru Petal Search ile tanışın 4 – ekran resmi 2020 09 12 10 1

Huawei Petal Search ile aynı zamanda haber, görsel, video, müzik, spor etkinlikleri, otel ve restoran rezervasyonu, uçak bileti gibi aramalar da rahatlıkla yapılabiliyor. Tüm arama sonuçları, kullanıcının kişisel tercihlerine ve bulunduğu lokasyona göre özelleştirilebiliyor. Uygulama bulma konusunda özelleşmiş tam bir arama motoru olarak çalışan Petal Search, ters görsel aramalarını da destekliyor. Kullanıcı belli bir görsele benzer görselleri, ister dosya olarak Petal Search’e tanıtarak ister akıllı telefon kamerasından fotoğrafını çekerek arama işlemine başlayabiliyor.

GDPR uyumluluğu için European Privacy Seal tarafından onaylanan Petal Search, kullanıcının kişisel verilerini izlemiyor ve herhangi bir analizdekullanmıyor. Aynı şekilde maksimum güvenlik ve gizlilik sağlamak için çerezlerin kaydı ve analizi de yapılmıyor. Daha güvenli bir deneyim için kullanıcı verileri kullanıcının kendi bölgesinde saklanıyor. Bu arada şunu da mutlaka belirtmek gerekiyor. Petal Search’in imkanları sadece Huawei cihazlar ile sınırlı değil. Tüm Android işletim sistemli cihazlara yüklenebilen Petal Search, bu açıdan herkese uygulama arama, yükleme ve güncelleme hizmeti verebiliyor.

Huawei Petal Search dikkat çekerken, firma kısa süre önce önemli bir gelecek duyurusu yaptı

Huawei telefon sahipleri tarafından oldukça merak edilen Huawei EMUI 11, geçtiğimiz günlerde Huawei Developer Conference 2020 kapsamında resmi olarak görücüye çıkarıldı. Android 11 değil Android 10 temelli sürüm, EMUI arayüzü bir adım daha öteye taşıyor ve önemli yenilikler getiriyordu. Huawei’nin Android 11’in bazı özelliklerini de entegre edeceği sürüm, aktarıldığı kadarıyla gelecek için bir geçiş noktası konumunda yer alıyor. Çünkü gelen “kesin denilen” bilgiye göre EMUI 11 çalıştıran her telefon HarmonyOS işletim sistemine istenirse (Spesifik olarak 2.0 sürümü) 2021’de geçiş yapabilecek.

 

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir