1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Huawei’nin geliştirdiği arama motoru Petal Search ile tanışın

Huawei’nin geliştirdiği arama motoru Petal Search ile tanışın

Huawei Petal Search

Kendi dünyasının oluşturan Huawei, kendi geliştirdiği arama motoru Petal Search ile artık hudutları aşıyor. İşte öğrenilmesi gerekenler;

Huawei’nin geliştirdiği arama motoru Petal Search, artık hem kullanıcıların aradıkları bilgiye süratle erişmesini sağlıyor hem de gelişmiş bir uygulama dağıtım merkezi olarak çalışıyor. Petal Search, doğrudan telefonların ana ekranından da kullanılabiliyor. Huawei’den yapılan fotoğrafı açıklamaya göre uygulama marketi AppGallery ile doğrudan entegre çalışan ve Qwant ile Yandex arama motorlarının eforu ile bir hayli değişik kaynaktan aynı anda uygulama araması yapabilen Petal Search, bulunan uygulamaların hangi kaynaktan yükleneceği ve Huawei’nin güvenlik testlerinden geçip geçmediği bilgisini de netice ekranında gösteriyor.

Aktarıldığı kadarıyla burada faydalanılan üçüncü parti kaynaklar arasında Aptoide, APKMonk, APKPure, APKCenter ve UpToDown yer alıyor. Böylece “Kullanıcılar bütün olarak istedikleri uygulamayı, istedikleri kaynaktan ve güvenlik hakimiyetleri evvelden yapılmış biçimde indirebiliyor” sınıyor. Petal Search’şöhret aynı zamanda indirilen ve daha evvel aygıtta bulunan uygulamaların aktüellemelerini de hakimiyet edebiliyor. Bu da oldukça ehemmiyetli ve kullanışlı görünüyor.

Huawei Petal Search ile aynı zamanda haber, görsel, video, müzik, spor aktiflikleri, otel ve lokanta rezervasyonu, uçak bileti gibi aramalar da rahatlıkla yapılabiliyor. Tüm arama neticeleri, kullanıcının şahsi seçimlerine ve bulunduğu lokasyona göre özelleştirilebiliyor. Uygulama bulma mevzusunda özelleşmiş bütün bir arama motoru olarak çalışan Petal Search, ters görsel aramalarını da destekliyor. Kullanıcı belirli bir görsele eş görselleri, ister dosya olarak Petal Search’e tanıtarak ister akıllı telefon kamerasından resmini sürükleyerek arama harekâtına başlayabiliyor.

GDPR geçimliliği için European Privacy Seal tarafından onaylanan Petal Search, kullanıcının şahsi bilgilerini izlemiyor ve rastgele bir analizdekullanmıyor. Aynı biçimde maksimum güvenlik ve saklılık sağlamak için çerezlerin kaydı ve incelemeyi de yapılmıyor. Daha tehlikesiz bir tecrübe için kullanıcı bilgileri kullanıcının kendi bölgesinde saklanıyor. Bu arada şunu da kesinlikle belirtmek gerekiyor. Petal Search’in ihtimalleri yalnızca Huawei makineler ile hudutlu değil. Tüm Android işletim sistemli aygıtlara yüklenebilen Petal Search, bu açıdan herkese uygulama arama, yükleme ve aktüelleme hizmeti verebiliyor.

Huawei Petal Search dikkat toplarken, şirket kısa müddet evvel ehemmiyetli bir gelecek bülteni yaptı

Huawei telefon sahipleri tarafından oldukça merak edilen Huawei EMUI 11, geçtiğimiz günlerde Huawei Developer Conference 2020 kapsamında fotoğrafı olarak görücüye çıkarıldı. Android 11 değil Android 10 esaslı versiyon, EMUI arayüzü bir adım daha öteye taşıyor ve ehemmiyetli yenilikler getiriyordu. Huawei’nin Android 11’in bazı özelliklerini de entegre edeceği versiyon, aktarıldığı kadarıyla gelecek için bir geçiş noktası konumunda yer alıyor. Zira gelen “kesin denilen” bilgiye göre EMUI 11 çalıştıran her telefon HarmonyOS işletim sistemine istenirse Spesifik olarak 2.0 versiyonu 2021’de geçiş yapabilecek.

 

Yorum Yap
İçeriğe tepkiniz nedir?

Yazar Hakkında

Orta okuldan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yorum Yap