iOS 14 güncellemesinin çıkış tarihi belli oldu
 1. Anasayfa
 2. Haberler

iOS 14 güncellemesinin çıkış tarihi belli oldu

0

Apple tarafından yapılan açıklamaya göre iOS 14’ün final sürümü yarın yayınlanacak. Yarın ayrıca iOS 14 dışında watchOS 7 ve macOS Big Sur işletim sistemlerinin final sürümleri de indirmeye sunulacak.

iOS 14 ile birlikte ana ekrana eklenebilen araç takımları karşımıza çıkıyor. Araç takımları kullanıcılara daha fazla bilgi sağlamak amacıyla yeniden tasarlanmış durumda. Kullanıcılar diledikleri araç takımlarını ana ekranlarına ekleyebiliyor. Widget olarak tabir edebileceğimiz araç takımları sayesinde arayüz çok daha modern hale geliyor. Akıllı yığın özelliği sayesinde en sık kullanılan uygulamalar göre derlenmiş araç takımları da bulunuyor.  Yeni uygulama arşivi tüm uygulamaları kolayca gezinebilmesi için sade bir görünümde otomatik olarak düzenliyor. Uygulamalar kategorilere göre sıralanıyor. iPhone, FaceTime ve üçüncü taraf uygulamalarındaki gelen aramalar, ekranın tamamını kaplamayan yepyeni bir kompakt tasarımla görüntüleniyor.

iOS 14 ile birlikte resim içinde resim özelliği geliyor

Kullanıcılar farklı bir uygulama kullanırken  video izlemeye veya FaceTime üzerinden görüntülü görüşmeye devam edebiliyor. Yeni Memoji stilleri ve çıkartmalar da iOS 14’te kullanıcılara sunuluyor.  Harita uygulamasını kullanarak bisiklet şeritlerini, patikalarını ve yollarını gösteren özel yol tarifleri yer alıyor. iOS 14’te dikkat çeken yeniliklerden biri de Çeviri uygulaması. Türkçe dil desteğine sahip olmayan uygulama şu anda 11 farklı dilde çeviri yapabiliyor. Uygulama sohbet moduna da destek veriyor. Yeni bir görünüme sahip olan Siri’nin üç yıl öncesine göre 20 kat daha fazla bilgiye sahip olduğu belirtiliyor. Artık daha doğal iletişim kurabilen asistan internette yer alan bilgileri kullanarak daha geniş kapsamlı daha fazla soruya yanıt bulmaya yardımcı oluyor.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir