1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. iOS 14 aktüellemesinin çıkış tarihi emin oldu

iOS 14 aktüellemesinin çıkış tarihi emin oldu

iOS 14

Apple tarafından yapılan açıklamaya göre iOS 14’nam final versiyonu yarın yayınlanacak. Yarın ayrıca iOS 14 dışında watchOS 7 ve macOS Big Sur işletim sistemlerinin final versiyonları da indirmeye sunulacak.

iOS 14 ile beraber ana ekrana ilave edilebilen taşıt ekipleri karşımıza çıkıyor. Taşıt ekipleri kullanıcılara daha fazla bilgi sağlamak emeliyle yine planlanmış vaziyette. Kullanıcılar diledikleri taşıt ekiplerini ana ekranlarına ilave edebiliyor. Widget olarak deyim edebileceğimiz taşıt ekipleri sayesinde arayüz çok daha çağdaş hale geliyor. Uslu istif özelliği sayesinde en sık kullanılan uygulamalar göre derlenmiş taşıt ekipleri de bulunuyor.  Yeni uygulama arşivi tüm uygulamaları basitçe dolaşabilmesi için sade bir görünümde otomatik olarak tertip ediyor. Uygulamalar kategorilere göre sıralanıyor. iPhone, FaceTime ve üçüncü taraf uygulamalarındaki gelen aramalar, ekranın tamamını kaplamayan tertemiz bir kompakt tasarımla görüntüleniyor.

iOS 14 ile beraber fotoğraf içinde fotoğraf özelliği geliyor

Kullanıcılar değişik bir uygulama kullanırken  video izlemeye veya FaceTime üzerinden görüntülü görüşmeye devam edebiliyor. Yeni Memoji tarzları ve çıkartmalar da iOS 14’te kullanıcılara sunuluyor.  Harita uygulamasını kullanarak bisiklet şeritlerini, patikalarını ve yollarını gösteren özel yol tanımları yer alıyor. iOS 14’te dikkat toplayan yeniliklerden biri de Tercüme uygulaması. Türkçe dil dayanağına sahip olmayan uygulama şu anda 11 değişik dilde tercüme yapabiliyor. Uygulama sohbet moduna da desteklediyor. Yeni bir görünüme sahip olan Siri’nin üç sene evveline göre 20 kat daha fazla bilgiye sahip olduğu belirtiliyor. Artık daha natürel irtibat kurabilen asistan internette yer alan bilgileri kullanarak daha geniş kapsamlı daha fazla suale cevap bulmaya destekçi oluyor.

Yorum Yap
İçeriğe tepkiniz nedir?

Yazar Hakkında

Orta okuldan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yorum Yap