1. Anasayfa
 2. Haberler

iOS 14 ile gündemden düşmeyen uygulama: “Widgetsmith”

iOS 14 ile gündemden düşmeyen uygulama: “Widgetsmith”
0

Kısa süre önce çıkan iOS 14 işletim sistemiyle ana ekran özelleştirme konusunda uzun zamandır talep edilen yeni bir döneme geçiş yapıldı.

iOS 14 işletim sistemi biliyorsunuz artık sonunda Android tarafı gibi kişilerin ana ekrana widget ya da Türkçe’ye çevrilen şekliyle “araç takımları” eklemesine imkan tanıyor. Bu sayede iOS işletim sisteminin uzun yıllardır sabit kalan ana ekran tasarımı hiç olmadığı kadar özelleştirilebiliyor. Ancak burada Apple’ın ve şimdilik diğer büyük uygulamaların sundukları sınırlı sayıda. Daha fazla özelleştirme isteyenlerin şu an en çok kullandığı uygulama ise Widgetsmith olmuş durumda. Buradan ücretsiz olarak indirebileceğiniz uygulama, kişilerin ana ekrana kişinleştirebilecekleri özel “Saat, Tarih, Fotoğraflar, Özel Metin, Yaklaşan Etkinlikler, Hatırlatıcılar ve Sağlık ve Etkinlik” araç takımları eklemesine imkan tanıyor. Widgetsmith ile özellikle yazılar ile çok hareketli ana ekranlar hazırlanabiliyor. Bunlardan bir tanesi hemen aşağıdaki videoda gözler önüne seriliyor.

iOS 14 işletim sisteminin yeni bir imkanı tepki çekiyor

iOS 14, kişilerin yerleşik mail ve tarayıcı uygulamasını değiştirmesine imkan tanıyor. Yani Safari ve Mail uygulamalarının yerine üçüncü parti servislerin uygulamaları konulabiliyor. Ancak burada tepki çeken bir durum mevcut. Söylendiği kadarıyla iPhone’lar “yeniden başlatıldığı” zaman yerleşik mail ve tarayıcı uygulaması yine Safari ve Mail oluyor. Bunun bir hata mı yoksa kasıtlı bir tercih mi olduğu henüz bilinmiyor. Ancak kullanıcılar buna tepki gösteriyor. Çünkü hatırı sayılır bir kitle uyumak için yattığı zaman telefonunu kapatıyor. Aynı şekilde pili biterek kapanan telefonlar için de tekrardan yerleşik uygulama ayarının gerekmesi çok mantıklı durmuyor.

 • Fiyat Ücretsiz
 • Boyut 6,6 mB
 • Yükle App Store
Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir