iOS 14 iPhone’lar için yayınlandı: İşte iOS 14 özellikleri ve iPhone’lara gelen tüm yenilikler
 1. Anasayfa
 2. Haberler

iOS 14 iPhone’lar için yayınlandı: İşte iOS 14 özellikleri ve iPhone’lara gelen tüm yenilikler

0

iOS 14, Apple’ın koronavirüs nedeniyle 22 Haziran’a ertelediği geliştiriciler konferansında resmen tanıtılmıştı.

Apple, destekleyen iPhone modelleri için iOS 14 güncellemesini tüm dünya ile aynı anda yayınladı. Şimdi sizlerle birlikte iOS 14 özelliklerine ve iPhone’lara gelen tüm yeniliklere göz atalım.

Başlıklar

iOS 14 ÖZELLİKLERİ

Ana ekran widget’ları:

Aslına bakacak olursak, widget özelliği yıllardır android telefonlarda kullanılıyor. Apple ise genellikle sade bir ana ekran benimsediğinden bu özelliğe izin vermiyordu. Ancak iOS 14 ile birlikte widget’lar artık iPhone’lara da geliyor.

Widget kütüphanesindeki widget’ları ana ekrana ekleyerek, ekranı istediğiniz gibi kişiselleştirebileceksiniz.

iOS 14 iPhone lar için yayınlandı: İşte iOS 14 özellikleri ve iPhone lara gelen tüm yenilikler #1

Uygulama kütüphanesi:

Apple, sayfalarca uygulama kullanan kullanıcıların yaşadığı sorunu çözebilmek için uygulama kütüphanesi özelliğini iOS 14’e ekledi.

Android telefonlardaki uygulama çekmecesine benzeyen bu özellik sayesinde kullanıcılar, sıklıkla kullandıkları uygulamaları kategorilere ayırabilecek ve iPhone’ların ana ekranını daha sade bir şekilde kullanabilecek.

iOS 14 iPhone lar için yayınlandı: İşte iOS 14 özellikleri ve iPhone lara gelen tüm yenilikler #2

Resim içinde resim modu:

iOS 14 ile iPhone’lara gelecek bir diğer özellik ise android telefonlardan hatırlayacağınız resim içinde resim özelliği.

Bu özellik sayesinde izlediğiniz videoları, kullandığınız uygulamanın üzerine getirebilir ve uygulama içindeyken küçük ekranda videonuzu izlemeye devam edebilirsiniz. Ayrıca tek bir dokunuşla videonuzun boyutunu ayarlayabilirsiniz.

iOS 14 iPhone lar için yayınlandı: İşte iOS 14 özellikleri ve iPhone lara gelen tüm yenilikler #3

Yeni Siri görünümü:

iOS 14 ile birlikte Siri yeni bir görünüme kavuşuyor. Siri’yi etkinleştirdiğinizde, tamamen ekranı kaplamak yerine alt tarafta animasyonlu bir simgeyle karşımıza çıkıyor.

Ayrıca Siri’ye bir soru yönelttiğinizde cevap olarak ekranın üst tarafında küçük bir widget beliriyor. Bu sayede Siri’yi kullanırken diğer uygulamalarda gezinmeye devam edebiliyorsunuz.

iOS 14 iPhone lar için yayınlandı: İşte iOS 14 özellikleri ve iPhone lara gelen tüm yenilikler #4

Pop-up gelen aramalar ekranı:

Siri’ye benzer bir şekilde, gelen telefon aramaları ve FaceTime aramaları da tüm ekranı ele geçirmek yerine daha az rahatsız edici yeni bir pop-up penceresi ile ekranın üst kısmında belirecek.

iOS 14 iPhone lar için yayınlandı: İşte iOS 14 özellikleri ve iPhone lara gelen tüm yenilikler #5

Yeni çeviri uygulaması:

Apple, iOS 14’e tıpkı Google Çeviri gibi yeni bir çeviri uygulaması ekledi. Uygulama, kullanıcıların yazılı ve sesli mesajlarını 11 dile çevirerek gönderebiliyor. Tamamen internetsiz bir şekilde çalışacak uygulama, 11 farklı dilde çeviri yapabilecek.

Destekleyen diller: İngilizce, Mandarin Çincesi, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Arapça, Portekizce ve Rusça.

siri

Yeni mesajlar uygulaması:

iOS 14 ile birlikte Mesajlar da yeni özellikler kazanıyor. iOS 14’te, en sevdiğiniz arkadaşlarınızla veya grup sohbetlerinizle kolayca konuşmak için önemli kişileri ve sohbetleri Mesajlar uygulamasının üst kısmına sabitleyebilirsiniz.

Ayrıca uygulama, uygun bir yüz maskesi ve yaş seçenekleri gibi özelleştirilebilir pek çok memoji aksesuarı barındırıyor.

iOS 14 iPhone lar için yayınlandı: İşte iOS 14 özellikleri ve iPhone lara gelen tüm yenilikler #7

Yenilenen Apple Haritalar:

iOS 14 ile birlikte Apple Haritalar uygulaması da yenilendi. Yeni yerler keşfetmek isteyen kullanıcılara Zagat ve AllTrails gibi şirketlerden rehber sunacak uygulama, işlemlerinizi daha kolay yapabilmeniz için basit bir arayüze kavuştu.

Ayrıca New York, Los Angeles, San Francisco, Şangay ve Pekin gibi bölgelerde yaşayan kullanıcılar, Haritalar uygulamasından bisiklet yolu tariflerini görebilecek.

iOS 14 iPhone lar için yayınlandı: İşte iOS 14 özellikleri ve iPhone lara gelen tüm yenilikler #8

iOS 14 YENİLİKLERİNİN BİRÇOĞU ANDROID’DE YILLARDIR VAR

iOS 14’ün iPhone’lara getirdiği yeniliklerin bazıları Android kullanıcılarına pek de yabancı gelmiyor. Çünkü bazı özellikler yıllardır Android telefonlarda da kullanılıyor.

Örneğin uygulama çekmecesi özelliği, yıllar önce tanıtılan Android 0.5 Milestone sürümüyle kullanıcılara sunuldu.

iOS 14 ile gelen bir başka özellik ana ekran widget’ları ise  Android’in 0.9 Beta sürümünden bu yana kullanıcılara sunuluyor.

iOS 14 ile iPhone’lara gelecek bir diğer özellik ise android telefonlardan hatırlayacağınız resim içinde resim özelliği. Bu özellik, ilk olarak 2017 yılında Android 8 ile birlikte android kullanıcılarına sunulmuştu. Örneğin YouTube web gibi popüler akış uygulamaları ve VLC gibi yerel video oynatıcılar da dahil olmak üzere çeşitli android uygulamaları resim içinde resim modunda kullanılabiliyor.

Android, 4.1 Jelly Bean ile başlayan Google Asistan, açıldığında tıpkı Siri gibi ekranı kaplıyordu. Ancak Android’in 7.1 Nugat ile birlikte asistan ekranın altına yerleştirildi ve gereksiz alan kaplaması engellendi.

Gelen çağrılar da Android 5.0 Lollipop sürümünde ekranın hemen üst kısmına taşınmıştı. Ancak bu özellikler iOS 14 ile birlikte daha yeni iPhone’lara eklendi.

ios-14

iOS 14 ALACAK iPHONE MODELLERİ

iOS 14’ün tanıtılması ile birlikte güncellemeyi alacak iPhone modelleri de belli oldu. Bu konuda kullanıcıları üzmeyen Apple, iOS 13 kullanan bütün iPhone’ların iOS 14’ü de kullanabileceğinin müjdesini verdi.

iOS 14 alacak iPhone modelleri şu şekilde:

 • iPhone SE (2020)
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE (2016)
 • iPod touch (7’nci nesil)

iOS 14 NASIL YÜKLENİR?

Güncelleme telefonunuza ulaştığında gelen bildirime tıklayarak veya Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu izleyerek iOS 14 güncellemesini yükleyebilirsiniz.

:

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir