iOS 14 işletim sisteminin güzel özelliğinden tepki çeken detay
 1. Anasayfa
 2. Haberler

iOS 14 işletim sisteminin güzel özelliğinden tepki çeken detay

0

Kısa süre önce çıkan iOS 14 işletim sisteminde kişilerin uzun süredir beklediği bir özellik yer alıyor. İşte bu özellik için tepki çeken bir durum var.

Kısa süre önce herkes için çıkan iOS 14, kişilerin yerleşik mail ve tarayıcı uygulamasını değiştirmesine imkan tanıyor. Yani Safari ve Mail uygulamalarının yerine üçüncü parti servislerin uygulamaları konulabiliyor. Ancak burada tepki çeken bir durum mevcut. Söylendiği kadarıyla iPhone’lar “yeniden başlatıldığı” zaman yerleşik mail ve tarayıcı uygulaması yine Safari ve Mail oluyor. Bunun bir hata mı yoksa kasıtlı bir tercih mi olduğu henüz bilinmiyor. Ancak kullanıcılar buna tepki gösteriyor. Çünkü hatırı sayılır bir kitle uyumak için yattığı zaman telefonunu kapatıyor. Aynı şekilde pili biterek kapanan telefonlar için de tekrardan yerleşik uygulama ayarının gerekmesi çok mantıklı durmuyor.

Bu arada biliyorsunuz sürüm önemli sayılacak bir eksikle çıkışını yapmış durumda. Yeni işletim sistemi genel olarak güvenlik konusunda çıtayı oldukça yükseltiyor. iOS 14’ün bu konudaki kilit özelliği de kullanıcıların özelleştirilmiş reklamlar için verilerinin toplanmasını engellemeye yönelik. İşte bu özellik için Apple’dan geçtiğimiz haftalarda sürpriz bir geri adım geldi. Resmi olarak yapılan açıklama ile özelliğin bir süre için “erteleneceği” açıklandı. Apple şu an önemli özelliğin 2021’in başında geleceğini söylüyor ancak halen tam olarak spesifik bir tarih vermiyor. Apple, özelliği devreye almadan önce geliştiricilere biraz daha zaman vermek istediklerini aktarıyor.

iOS 14 işletim sistemine hangi iPhone’lar geçiş yaptı?

Yeni işletim sistemi iOS 13 güncellemesini alan her telefonla uyumlu olacak. Buna göre işletim sistemi şu telefonlara resmi olarak yüklenebiliyor;

-iPhone SE (2020)
-iPhone 11
-iPhone 11 Pro
-iPhone 11 Pro Max
-iPhone XS
-iPhone XS Max
-iPhone XR
-iPhone X
-iPhone 8 ve iPhone 8 Plus
-iPhone 7 ve 7 Plus
-iPhone SE (2016)
-iPhone 6s ve 6s Plus
-iPod touch (7. jenerasyon)

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir