1. Anasayfa
 2. Mobil
Trendlerdeki Yazı

İPhone veya Android Telefonu Test Etme Rehberi

İPhone veya Android Telefonu Test Etme Rehberi
0

Yeni satın aldığınız bir cihazı veya ikinci el aldınız bir telefonu test etmek istiyorsanız yazıyı okumaya devam edin. İphone ve Android de test ekranı nasıl girilir nasıl kontrol edilir. Telefon ekranı, sesi, sensörü, kamerası vb. bir çok parçanın çalıştığını test edebilirsiniz.

Bazı cihazlarda test işlemleri için her hangi bir araca uygulama gerek yoktur. Kendi içinde bulunan test ekranları ile cihazın tamamını kontrol edebilir test edebilirsiniz. Genelde android cihazlarda bir kaç kod yardımı ile bu işlemi tamamlarken İPhone gibi cihazlarda uygulama desteği almanız gerekiyor.


Başlıklar

Samsung Galaxy Telefonda Test Ekranını Çalıştırın

Telefonu Test Etme

Samsung Galaxy akıllı cihazlarda yerleşik bir test ekranı bulunuyor. Test ekranına ulaşmak için tuş takımı ekranını açın ve *#0*# tuşlarına bastıktan sonra sizi direk olarak yukarıdaki sol taraftaki ekran karşılayacaktır.

Sesi kontrol etmek için SPEAKER, titreşimli özelliği kontrol etmek için VIBRATION veya ivmeölçer ve diğer sensörleri test etmek için SENSOR dokunun. Ayrıca TOUCH dokunarak dokunmatik ekranı test etmek için parmağınızı ekranın etrafında hareket ettirebilir veya düşük frekanslı sesleri test etmek için LOW FREQUENCY dokunabilirsiniz. Test bittikten sonra ekrana dokunmak veya telefonunuzun Geri düğmesine dokunmak sizi ana ekrana döndürür.


IPhone ve Android için Telefonu Test Etme – TestM

Telefonu Test Etme

IOS ve Android için tasarlanan ücretsiz TestM uygulaması, telefonunuzun dokunmatik ekranında, sesinde, kamerasında, sensörlerinde, ağ bağlantısında ve diğer donanımlarda teşhis için kullanabilirsiniz.

Uygulama size çalıştırmak istediğiniz testler üzerinde tam kontrol sağlar. Üç temel özelliği (dokunmatik ekran, kulaklık sesi ve yüksek sık ses) kontrol etmek için Quick Test seçin veya desteklenen tüm özellikleri kontrol etmek için Full Test yapın. Aksi takdirde, bir İphone’daki ivmeölçer, Bluetooth bağlantısı, kamera flaşı ve Face ID gibi belirli bir özelliği test edebilirsiniz.

Testlerin çoğu etkileşimli. Dokunmatik ekran testi ekranda çizmenizi ister, mikrofon testi konuşmanızı ister, ses testi duyduğunuz numaralara dokunmanızı ister ve fotoğraf makinesi testi bir resim için poz vermenizi ister.

Testinizi tamamladıktan sonra TestM, telefonunuzun anahtar istatistiklerini ve koştuğunuz testlerin sonucunu gösteren bir rapor derler. Test edilen her bir özellik, iyi için yeşil bir onay işareti veya kötü için kırmızı bir onay işareti alır.


iPhone için Phone Telefonu Test Etme – Diagnostics

Telefonu Test Etme

İPhone için mevcut Phone Diagnostics, birbiri ardına çalıştırabileceğiniz bir dizi test sunar. Uygulama dokunmatik ekran, Çoklu Dokunmatik yetenekleri, kamera, flaş, hoparlör, mikrofon, Wi-Fi, hücresel erişim, sensörler ve diğer bileşenleri kontrol edebilirsiniz. Sadece çalıştırmak istediğiniz test için düğmesine dokunun. Alternatif olarak, tüm testleri birbiri ardına çalıştırmak için Oynat(Play iconu) düğmesine dokunun.

Multi-touch testi ekranda üç parmak yerleştirmek ister. Kamera testi, ön ve arka kameraları kullanarak fotoğrafları çeker, video kayıt testi ise arka kamerayı kullanarak hızlı bir video çeker. Hareket testi telefonunuzu hareket ettirmenizi ister ve GPS testi Haritadaki konumunuzu doğrular.

Uygulama herhangi bir rapor veya sonuç oluşturmaz, ancak başarısız veya kesintiye uğramış bir test kırmızı renkte görünürken, her başarılı test düğmesini yeşil renkte boyar. Bu uygulama aynı zamanda iphone’unuzun düzeltilmesi gerektiğinde sizi bir tamirhaneye yönlendirmeye çalışır.


Android için Phone Check (and Test)

Telefonu Test Etme

Android için tasarlanan Phone Check (and Test), cihazınızda kapsamlı bir dizi test işlemi sağlar. Uygulama, nasıl çalıştığını, çeşitli testlerini nasıl çalıştıracağını ve her testin neyi kapsadığını açıklamak için genel bir görünümle başlar.

Bir monitör ekranı size bellek, depolama, pil, Wi-Fi ve hücresel için geçerli kullanımını gösterir. Kılavuzlu testleri çalıştırmak için, eklemek istediğiniz özellikleri seçin. Uygulama, Diğer özelliklerin yanı sıra pilinizi, ağ bağlantınızı, Ses, Ekran, dokunmatik ekran, GPS, kamera ve sensörlerinizi kontrol edebilir. Bazı testler otomatik olarak çalışır, diğerleri ise girişinizi gerektirir.

Telefonunuz her hangi bir test olumsuz olursa yani testi geçmezse, Tamam dokunabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir testi atlayabilir ve bir sonraki teste geçebilirsiniz. Bir özet ekranı daha sonra her testin sonuçlarını görüntüler.


Android İçin Telefonu Test EtmePhone Doctor Plus

Telefonu Test Etme

Android için tasarlanmış bir başka teşhis aracı olan Phone Doctor Plus, bir dizi test sunar. Uygulama, mevcut pil kullanımınızın, depolama kapasitenizin, CPU ve bellek kullanımınızın ve ağ performansının anlık görüntülerini göstererek başlar. Daha fazla ayrıntı görmek için belirli bir anlık görüntüye dokunun. Daha sonra gerçek testlere dönebilirsiniz.

Phone Doctor Plus, teşhislerini dış donanım, iç donanım, sensörler ve kablosuz gibi kategorilere ayırır. Her kategoride, dokunmatik ekran, ekran, ses, kamera, çağrı fonksiyonu, CPU, bellek, GPS, hücresel ve Bluetooth gibi test edebileceğiniz belirli özellikler ve bileşenler bulunur.

Sadece testi çalıştırmak ve yönergeleri takip etmek için bir düğmeye dokunun. Başarısız bir kırmızı X ile başarılı bir test, yeşil onay işareti görüntüler. Ayrıca çalışan uygulamaların bir listesini görmek ve pilinizin mevcut şarj durumunu kontrol edebilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 2
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir