1. Anasayfa
 2. Mobil

İphone’unuzdaki bildirimleri kapatma


0

İOS size bildirimleri kapatmak için birçok seçenek sunuyor. Bu seçeneklerin bir kaç tanesini sizlere gösteriyoruz.

İphone da bildirimler ekranın yanıp sönmesine ses çıkarmasına ve dikkatinizi dağıtmaya neden olabilir. Neyse ki İphone da bildirimleri kapatmak oldukça kolay hatta bunun için ayarlara bile girmenize gerek yok.

Bildirimler kullanışlı olabilir tabiki ancak sizin için bazı bildirimler önemli iken hiç ilgilenmediğiniz bildirimlerin sizleri rahatsız etmesine engel olabilirsiniz. Bunu İOS da yapmak oldukça basit.

İphone’unuzun bildirim merkezindeki bildirimleri kapatma

İOS 12 sürümü olduğundan beri sizleri sürekli rahatsız eden bildirimleri bildirim merkezinden kapatmayı kolay hale gelmiştir. Bildirim merkezindeki bildirimleri görmek için ekranı yukarıya kaydırın. (Face ID kilidi açma özelliği etkinleştirilmiş iPhone’larda, yukarı kaydırmadan önce ekranda basılı tutmanız gerekebilir.) Telefonunuzun kilidi açıksa, ekranınızın üst ortasından aşağı doğru hızlıca kaydırın.

iphoneunuzdaki-bildirimleri-kapatma1
iphoneunuzdaki-bildirimleri-kapatma1

Bildirim merkezi, aldığınız tüm bildirimleri görmenizi sağlar ve aynı uygulamadan gelen bildirimleri üst üste göstererek daha pratik bir işlem ile sizlerin bildirimleri daha doğru ve hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlar. Aynı uygulamadan gelen bildirimlerin tamamını görmeniz için uygulamadan gelen bildirimlere tıklamanız diğer bildirimlerin görülmesini sağlayacaktır.

iphoneunuzdaki-bildirimleri-kapatma
iphoneunuzdaki-bildirimleri-kapatma

Tüm bildirimleri görüntülerken tüm bildirimlerin silinmesini sağlamanız için çok kolay bir yöntem en üst kısımdan X düğmesini tıklayıp silebilirsiniz tabi bu bildirimleri sadece silecektir bildirimleri susturamayacaktır.

iphoneunuzdaki-bildirimleri-kapatma
iphoneunuzdaki-bildirimleri-kapatma

 

Bunun yerine İphone’nuzda bildirimleri bildirim merkezinden kapatmak için bildirimlerini almak istemediğiniz uygulama bildiriminin üzerine gelip sola doğru kaydırın. Size üç seçenek sunacaktır. Yönet – Görüntüle – Tümünü sil. Bu üç seçenekten Yönet seçeneğini  tıklayın. 

iphoneunuzdaki-bildirimleri-kapatma
iphoneunuzdaki-bildirimleri-kapatma

 

Burada artık bildirimleri sessize alabilirsiniz. Artık bildirimler kilit ekranında açılmaz bildirimler gelirken hiç bir ses veya uyarı almazsınız. Ayrıca burada uygulamadan bildirim almayı tamamen kapatabilirsiniz.

Ayarları kullanarak iphone’unuzdaki bildirimleri kapatma

iphoneunuzdaki-bildirimleri-kapatma
iphoneunuzdaki-bildirimleri-kapatma

Telefonunuzdaki uygulamaların bildirim kontrollerini ne şekilde bildirim sunmalarının kontrolünü Ayarlar bölümünden detaylı şekilde değiştirebilir düzenleyebilirsiniz. Ayarlar açın ardından Bildirimler tıklayın. Burada aşağıda yüklü olan uygulamaların listesini göreceksiniz.

iphoneunuzdaki-bildirimleri-kapatma
iphoneunuzdaki-bildirimleri-kapatma

Bir uygulamaya tıkladığınızda uygulama ile ilgili bildirim stillerini görüntüler siniz. Burada bildirimleri tamamen kontrol etmek elinizde istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Bildirimleri kapatmak için Bildirimlere İzin Ver seçeneğini kapatmanız yeterli olacaktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
İphone Kamerada Siyah Ekran Sorunu 5 Teknik Adım

Rahatsız Etmeyin özelliğini kullanarak iPhone’unuzdaki bildirimlerin sesini kapatma

Rahatsız etmeyin özelliği bir yere odaklanmış sanız veya kısa bir süre dinlenmek uyumak istiyorsanız bu özelliği aktif ettiğinizde sizleri hiçbir bildirim rahatsız etmeyecektir.

Rahatsız etmeyin seçeneğine Ayarlardan ulaşabilirsiniz. Rahatsız etmeyin öğesine dokunun ve sonraki ekranda özelliği açmak için bir kaydırıcı göreceksiniz. Etkinleştirdiğinizde bildirimleri ve telefon aramalarını susturmuş olacaksınız.

Bu özellik altında bir çok seçenek bulunmakta buradan kendinize özel işlemler yapabilirsiniz. 

Belirli saat aralığında otomatik olarak Rahatsız etmeyin seçeneğini aktif edebilirsiniz. Mesela gece siz uyurken bildirimlerin sizi rahatsız etmesini istemiyorsanız gece 1 ile sabah 6 arasına yada istediğiniz bir zaman aralığını seçerek o saat aralığından otomatik açılmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Rahatsız etmeyin seçeneğini bazı kişilerin ulaşmasını da sağlayabilirsiniz. Yani aileniz veya eşiniz olabilir Rahatız seçeneği aktifken bile o kişilerin sizlere ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Biraz kurcaladığınız da tüm seçenekleri kendinize göre ayarlayabileceğiniz göreceksiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 1
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir