1. Anasayfa
 2. Bilgi

İşlemci nasıl yükseltilir? 12 Adımda Kurulum

İşlemci nasıl yükseltilir? 12 Adımda Kurulum
0

Bilgisayarınızın işlemcisi yetersiz geliyorsa, işlemci nasıl yükseltilir. Dikkat etmeniz gerekenler ve CPU değiştirme sırasında uygulamanız gereken adımları sizler için bu başlık altında topladık.

Bilgisayarınızı sıfırdan topladıysanız, CPU (işlemci) yükseltmek çok da zor değil. Bununla birlikte, önceden oluşturulmuş bir masaüstü oyun bilgisayarı satın aldıysanız veya teknoloji konusunda daha bilgili bir arkadaşınızdan biraz yardım aldıysanız, işlemcinizi değiştirmek için bilgisayarınızın iç organlarını karıştırmak gibi göz korkutucu gelebilir.

İyi haber şu ki, elinizin altında doğru bilgilere ve araçlara sahip olmanız koşuluyla, bir CPU’yu değiştirmek çok zor değildir. Aslında, işlem için hazırlık aşamasındaki süre zarfı, işlemcinizi yükseltmeye başlama zamanında daha uzun gelecektir. Çünkü hazırlık aşaması işlemciyi yükseltmeniz den daha fazla zaman alacaktır.

Şimdi başlayalım.

Öncelikle İntel mi AMD mi hangi işlemciyi kullandığınızın tespitini yapmanız gerekecektir. Bunları bilgisayarınızın özelliklerine bakarak tespitini kolay şekilde yapabilirsiniz.

Başlıklar

1. CPU’nuzun ana kartınızla uyumlu olduğundan emin olun.

İşlemci nasıl yükseltilir sorusundan önce öncelikle anakartınıza uyumlu olan bir işlemci seçmeniz gerekecek. Maalesef tüm işlemciler anakart ile uyumlu değil, eğer yükseltmek gibi bir niyetiniz varsa anakartınızın resmi sitesinde hangi işlemcileri desteklediğini bulabilirsiniz. Kullandığınız anakart bir Asus ise, asus destek bölümünde anakart için tam liste halinde hangi işlemcilerin anakart ile uyumlu olduğunu tespit edebilirsiniz.

Bunların tespiti sizin için biraz zor geliyorsa Google aramalar bölümünden anakart modelini yazarak forum adreslerinden daha önce kullanan kişilerden veya işinde uzman olan kişilerden bilgi alabilir ona göre işlemci tespitinizi yapabilirsiniz.

Bir CPU (İşlemci) nasıl yükseltilir? 12 Adımda Çözüm

2. (İsteğe bağlı) Verilerinizi yedekleyin.

İşlemci nasıl yükseltilir? Sorusuna cevap bulduktan sonra bu konu biraz abartılı gelebilir size, ancak bir bilgisayar parçasını değiştirecekseniz, önce kaybetmeye dayanamayacağınız her şeyi yedekleyin. Teorik olarak, CPU’nuzu değiştirme işlemi sadece işlemcinizi değiştiriyor olsa bile risk almayı isteyemenler için bu yedeklemeyi tavsiye ediyoruz.

Bununla birlikte, bilgisayar kasanızı her açtığınızda olabilecek pek çok faktör vardır bunlar statik elektrikle, tornavida kaymasıyla veya hiç aklınızın ucundan geçmeyecek bir sebepten dolayı bilgisayarınızı yeniden açmakta zorluk çekebilirsiniz. Bundan dolayı dosyalarınızı yedeklediğiniz için mutlu olacaksınız. Tabi saydığımız bu işlemler en kötü ihtimaller. Bu yüzden birkaç dakikanızı ayırın ve dosyalarınızı harici olarak kaydedin. Bunları bir USB belleğe veya sabit sürücüye yükleyebilir veya dosyalarınızı çevrimiçi kaydetmek için bulut yedekleme hizmetlerinden birini kullanabilirsiniz .

İşlemci nasıl yükseltilir? 12 Adımda Kurulum 1 – BIOSunuzu guncelleyin
thumbnail
Önerilen Yazı
Bilgisayarda Oluşan Sorunları Tespit Etme

3. (İsteğe bağlı) BIOS’unuzu güncelleyin.

İşlemci nasıl yükseltilir? BIOS güncellemek, kesinlikle yapmanız gerekmeyen şeylerden biridir, ancak geçiş sırasında olası bir sorunu gidermenize yardımcı olabilir. BIOS’u ana kartınızın işletim sistemi olarak düşünün. BIOS sürümünüz, voltaj ve donanım uyumluluğu gibi ayarları etkileyebileceği için son derece önemlidir. Yeni bir CPU kurmadan önce BIOS’unuzu güncellemeniz gerekme olasılığınız azdır ancak BIOS güncellemenizde her zaman fayda var.

Ne tür bir sisteme sahip olduğunuza bağlı olduğundan, ne yazık ki BIOS’unuzu güncellemek için her şeyi kapsayan bir kılavuz yoktur. Daha yeni sistemler, doğrudan Windows’a yerleşik yazılım paketlerine sahip olabilir; eski sistemler, yazılımı sabit sürücünüze indirmenize ve yeniden başlatma sırasında izlemenize ihtiyaç duyabilir. 

Pek çok şeyde olduğu gibi, en iyi çözüm Google “(ana kartınız) BIOS güncellemesi” ve karşına çıkan sonuçlardan doğru şekilde BIOS güncellemenizi öğrenmenizdir. Sisteminizi yanlışlıkla benzer adlı bir BIOS programıyla güncellemeye çalışmadığınızdan kesinlikle emin olun. En iyi senaryo, işe yaramayacağıdır; en kötü durum senaryosu, bilgisayarınızı servise veya bilgisayarcıya götürmedir.

Aletlerinizi toplayın

4. Aletlerinizi toplayın.

İşlemci nasıl yükseltilir? CPU’nuzu yükseltmek için yumuşak bir bez, kağıt havlu, temizlik için alkol ve termal macuna ihtiyacınız olacak . Soğutucunuzun ve bilgisayar kasanızın nasıl sabitlendiğine bağlı olsa da, kesinlikle bir tornavidaya ihtiyacınız olacak. 

Gerçekten güvenli olmasını istiyorsanız, anti-statik bir bant da takabilirsiniz. Bu her zaman her ihtimali göz önüne alanlar için bir öneri sadece.

Benzer şekilde, çalışma tezgahı veya parke zemin gibi üzerinde çalışacağınız sert bir yüzey sizin için iyi olacaktır. (Muhtemelen önce zeminin söz konusu bölümünü temizlemelisiniz.) Gevşek vidaları tutan bir kase de işinizi kolaylaştıracaktır. Kilim ve halılar üzerinde bu tip işlemler yapmayın.

İşlemci nasıl yükseltilir? 12 Adımda Kurulum 2 – PCnizin kasasini acin

5. PC’nizin kasasını açın.

İşlemci nasıl yükseltilir? Herşeyden önce bilgisayarınızı tornavida yardımı ile vidaları söküp kasanınızı açın. Kasayı açtıktan sonra bir kablo karmaşası ile karşılaşabilirsiniz. Burada kablolarla bir işiniz yok.

Bilgisayarınızı açtıktan sonra sıvı soğutma veya hava soğutma sisteminden biri ile karşılaşabilirsiniz. Burada öncelikle hava basma makinesi ile kasanızın içinde bulunan tozu temizlemeniz işinizi kolaylaştıracak ve bilgisayarınızı temizlemiş olacaksınız.

İşlemci nasıl yükseltilir? 12 Adımda Kurulum 3 – Sivi sogutma veya Hava Sogutmayi sokun

6. Sıvı soğutma veya Hava Soğutmayı sökün

İşlemci nasıl yükseltilir? Soğutucu, bilgisayarınızın bir ucunda işlemcinize, diğer ucunda ise fanınıza bağlanan parçasıdır. Bunun yerine basit bir hava soğutma sistemi olan tek fanlı soğutucular da olabilir. Soğutucunun işlevi, CPU tarafından üretilen ısıyı emmek ve dağıtmaktır. Fanın işlevi, bilgisayarınızın içinde soğuk hava sağlamaktır. Bu nedenle, CPU’nuza erişebilmeniz için her ikisini de kaldırmanız gerekir.

Bu görevi tam olarak nasıl gerçekleştireceğiniz, ne tür bir soğutucu veya fana sahip olduğunuza bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Ancak muhtemelen onu ilk önce yerinde tutan şeyi sökmeniz gerekecektir. Burada sadece sağduyulu davranın: Sökülmesi gereken her şeyi sökün ve ilk başta bir şey gevşemezse çok sert çekmeyin. Kaldırmakta sorun yaşıyorsanız, model numarasını bulun ve google ile arayın. Birisinin güvenli bir şekilde nasıl çıkarılacağına dair ipuçları vermiş veya videosunu çekmiş olabilir.

İşlemci nasıl yükseltilir? 12 Adımda Kurulum 4 – Eski termal macunu temizleyin

7. Eski termal macunu temizleyin.

İşlemci nasıl yükseltilir? Teknik olarak, eski termal macunu soğutucunuzda veya fanınızda bırakırsanız sizin için bir sorun çıkarmaz. Ama yine de yeni bir yenileme işlemi uygulamak üzere olduğunuz için, eski şeylerden kurtulup yeniden başlamak daha iyidir. (Başka bir termal macun katmanının üzerine bir termal macun katmanı uygulamayın, çünkü bu, iletkenliğini azaltır ve soğutucuyu daha az etkili hale getirir.)

Neyse ki eski termal macunun çıkarılması çok kolaydır. Sadece biraz alkol (ıslak mendil) ve kağıt havlu kullan. Temizledikten sonra tam kuruyana kadar kenarda bekletin onu.

İşlemci nasıl yükseltilir? 12 Adımda Kurulum 5 – Eski islemciyi cikarin

8. Eski işlemciyi çıkarın.

İşlemci nasıl yükseltilir? Soğutucunun veya fanın altında, eski işlemciyi yuvasında göreceksiniz. İşlemciyi muhafaza eden metal bloğu kaldıracak bir yerde küçük bir metal kol bulunmalıdır. Önemli: Kolu önce yavaşça aşağı ve yana doğru bastırmanız gerekebilir. Bu işlemdeki diğer adımlarda olduğu gibi, eğer kendinizi bir bileşeni zorlarken bulursanız, muhtemelen onu çıkarmanın çok kolay ve yumuşak bir yolunu kaçırıyorsunuzdur.

Bloğu kaldırdıktan sonra tek yapmanız gereken işlemciyi kaldırmaktır. Onu altındaki metal tırnaklara zarar gelmeyecek şekilde bir yerde muhafaza edin.

İşlemci nasıl yükseltilir? 12 Adımda Kurulum 6 – Yeni islemciyi sabitleyin

9. Yeni işlemciyi sabitleyin.

İşlemci nasıl yükseltilir? Tüm sürecin en basit kısmında, yeni işlemcinizi eskiden olduğu yere yavaşça yerleştirin. İşlemcinin yanında iki küçük girinti olacaktır, bu nedenle bunların muhafazadaki girintilerle eşleştiğinden emin olun. Düz durduğunda işlemcinin doğru takıldığını anlayacaksınız. Ayrıca işlemcinin köşesinde bulunan ok işaretini de dikkate alırsanız doğru yerleştirdiğinizden emin olmuş olursunuz. Ardından metal bloğu indirin ve metal çubukla aşağı doğru iterek tekrar sabitleyin.

İşlemci nasıl yükseltilir? 12 Adımda Kurulum 7 – Termal macun uygulayin

10. Termal macun uygulayın.

İşlemci nasıl yükseltilir? İnternetten araştırırsanız, termal macunu uygulamanın “en iyi” yolu hakkında birçok fikir edineceksiniz. Bir X çizmek, bir artı işareti yapmak, her yerine eşit yaymak yaymak gibi birçok yöntem ve her birinin lehine veya aleyhine bazı bilgiler bulabilirsiniz.

Termal macunu nasıl uygulayacağınız, makineyi çalıştırmayacak veya bozmayacaktır. Ben şahsen “pirinç tanesi” yöntemini uyguladım ve işlemcinin tam ortasına çok küçük bir top yaptım. Soğutucu ve işlemcinin arasındaki ısı bağlantısını sağlamış oldum.

Unutmayın daha fazla termal macun daha çok soğutma anlamına gelmez her zamana kaliteli bir macun ve ısıyı iletebilecek seviyedeki bir macun uygulaması sizin için yeterli ve kaliteli bir macun uygulaması olmuş olacaktır.

İşlemci nasıl yükseltilir? 12 Adımda Kurulum 8 – Sogutucuyu veya fani yeniden takin

11. Soğutucuyu veya fanı yeniden takın.

İşlemci nasıl yükseltilir? Soğutucuyu çıkarmak için ne yaptıysanız, süreci tersine çevirin. Her şeyi sıkıca vidalayın, ancak soğutma ünitesinin yapısını bükecek veya kıracak kadar sıkı bir işlem yapmayın.

İşlemci nasıl yükseltilir? 12 Adımda Kurulum 9 – Bilgisayari kapatin

12. Bilgisayarı kapatın.

İşlemci nasıl yükseltilir? Tüm işlemler bitti şimdi bilgisayarınızın kasasını vidalayın ve bilgisayarınızı açın. Her şeyin düzgün çalıştığından emin olun. CPU’nuzu ilk aşamada kurulum ve tanılama işlemi geçirebilir bunu için birkaç kez yeniden başlatma isteyebilir. Bunları uygulayın ve tüm işlemlerinden tamamlandığından ve işlemciyi okumada problem olmadığından emin olun.

Termal macun ısı uygulamasıyla yayılıp yerleştiği için, fırsat bulduğunuzda bilgisayarınızı birkaç saat çalıştırmak faydalı olacaktır. Videoları düzenlemek veya zorlu bir oyun oynamak gibi ısı yükseltecek bir şey yapmalı ve CPU’nun ısısının kabul edilebilir parametreler içinde kalmasını sağlamalısınız. Isının normal seviyeler üzerinde olduğunu fark ettiğiniz taktirde termal macundan kaynaklı bir problem olmadığını tespit etmeniz gerekecektir. Bundan sonraki aşamalar sizin için araştırmalar ve google üzerinden bulacağınız bilgilerle en doğru soğutmayı gerçekleştirmeniz olacaktır.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 2
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir