1. Anasayfa
 2. Haberler

Koronaya bağışıklığın, bir ay sonra süratlice düştüğü ortaya çıktı

Koronaya bağışıklığın, bir ay sonra süratlice düştüğü ortaya çıktı
0

Koronaya bağışıklığın, bir ay sonra hızlıca düştüğü ortaya çıktı

Koronavirüs salgınıyla alakalı Çin’in Nancing Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden uzmanlar bir araştırma yürüttü.

“Science Focus” internet sitesinin, araştırmaya katlandırdığı haberine göre, uzmanlar, koronavirüsü hafif atlatan 19 birey ve ağır geçiren 7 hastayı bulguların ilk görüldüğü tarihten itibaren 7 hafta süresince takip etti.

Hastaların yüzde 80,7’sinde koronavirüse karşı muhtelif seviyelerde antikor büyüdüğü saptandı.

Başlıklar

3-4 HAFTA SONRA DÜŞÜŞE GEÇİYOR

Araştırmada koronavirüs rehabilitasyonu görüp iyileşen bireylerin ürettikleri antikorların, virüsü nötralize edici tesirinin 3 ila 4 hafta sonra süratle düşüşe geçtiği tespit edildi.

AŞI ÇALIŞMALARINA DAYANAKÇI OLACAK

Tahlilciler bu bilginin koronavirüse karşı tesirli rehabilitasyon ve aşı geliştirme çalışmalarına dayanakçı olacağını ifade etti. Çalışmanın neticeleri “PLOS Pathogens” mecmuasında yayınlandı.

Daha evvel İngiltere’de yapılan bir çalışma, koronavirüsü yenerek edinilen bağışıklığın birkaç ay tesirli olduğunu ortaya koymuştu.

ÇOMÜ’de 8 dakikada koronavirüs tanısı koyan kit geliştirildi ViDEO

KORONAVİRÜSE KARŞI BAĞIŞIKLIK NASIL BÜYÜR

Bedenin enfeksiyona karşı korunma sistemi olan bağışıklık, 2 cinslidir:

Natürel bağışıklık, doğuştan gelen ve bedenimizde yabancı bir madde tespit ettiğinde ondan korunmak için şipşak harekete geçen bir sistemdir. Bu sırada salgılanan muhtelif kimyeviler inflamasyona yangı, cerahat yol açabilir. Bu süreçte kandaki lökositler de enfekte olan hücreleri yok eder.

Ancak bu sistem koronavirüse has değildir ve bedende yaşanan gayreti andırıp bu virüse karşı bağışıklık büyümesini sağlamaz.

Bunun için edinilmiş, başka bir deyişle adaptif bağışıklık tepkisine lüzum vardır. Burada hücreler virüsü maksat alan ve onu durdurmak üzere üzerine yapışan antikorlar üretir. Ayrıca yalnızca virüsün enfekte ettiği hücreleri maksat alan T hücrelerini de üretir.

BAĞIŞIKLIK TEPKİSİ EFORLU OLDUKÇA GÖZETİCİ OLACAK

Tam bunlar zaman alır. Araştırmalar, bedenin koronavirüsü maksat alan antikorları üretmesi için takribî 10 gün geçmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Hastalığı ağır geçirenlerin bağışıklık sistemi de virüse karşı daha eforlu tepki gösteriyor.

Adaptif bağışıklık yeterince eforlu tepki gösterirse, bağışıklık sistemi bu enfeksiyonu kesintisiz anımsayacak, o hastalığa yol açan virüse karşı gelecekte de gözetici olacaktır.

Hastalığı hafif semptomlarla veya hiç semptom göstermeden atlatmış bireylerin yeterince eforlu bir adaptif bağışıklık tepkisi geliştirip geliştirmeyeceği öğrenilmiyor.

:

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir